Alabay Köpek Irkı

2472
Alabay Köpek Irkı

Hakkında

Alabay köpek cinsi dünyanın en eski köpek cinsleri arasında bilinmekte. Tahmini olarak 4000 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Bu köpek ırkının Tibet’e özgü olduğu düşünülmektedir.  Yaygın olarak çoban köpeği olarak kullanılan bu köpek ırkı Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan da görülmektedir. Çok farklı yetenekleri bulunan Alabay köpekleri Moğol seferleri sırasında askerlerle beraber hareket etmiş onları korumak için yanlarında bulunmuştur. Günümüzde Asya dışında bu cinse pek rastlanmamaktadır.

Alabay Köpek Özellikleri

Alabay köpek cinsinin önemli özelliklerinden biri koruyucu yapıda olmasıdır. Bu köpek türü yabancılara karşı oldukça saldırgan tavırlar sergilemektedir. Her zaman etrafına karşı dikkatli ve olabilecek tehlikelere karşı tetiktedir.  Karakter olarak bekçi köpeği karakterinde olduğu için eğer yabancılara karşı daha ılıman davranışlar sergilemesini istiyorsanız yavruyken eğitmeli ve sosyalleştirmelisiniz.

Alabay köpekleri liderlik ruhuna sahiptir. Bu nedenle bulunduğu ortamda tek olmak isterler. Kendi ırkından bir köpeğe bile tahammülleri yoktur. Kendi ırkı veya diğer ırk hiçbir köpekle anlaşma sağlayamazlar ve saldırganlaşırlar. Beslenme sırasında da tek olmak isterler. Bu nedenle mama yerken pek yanına yaklaşılmaması gerekir. Yüksek enerjisi olan bir cins olduğu için gün içinde vakit ayırmalı düzenli egzersizlerini ihmal etmemelisiniz.

Daha çok sahibine karşı itaat özelliği olan bu cinsin çocuklarla arası orta seviyede diyebiliriz. Her zaman kendisine saygı duyulması beklenen bu cinsin yavruyken çocuklarla beraber büyümesi ve sosyalleşmesi için eğitilmesi gerekir. Fakat bunlara rağmen yine de çocuklarla yalnız kalması pek önerilmemektedir. Diğer küçük evcil hayvanlar ile de arası iyi değildir. O her zaman bulunduğu bölgede lider olmayı tercih eder. Eğer Alabay köpek sahiplenecekseniz mutlaka daha önce köpek sahiplenmiş olmanız önemlidir. İlk kez köpek sahiplenecekler için pek uygun değildir sizi çok fazla zorlayabilir.

Alabay Köpek Bakımı

Bekçi köpeği olmasında dolayı çok fazla tüylerinin taranma ihtiyacı bulunmamaktadır. Düzenli olarak belirli aralıklarla ılık banyo yaptırılması önerilmektedir. Egzersiz ihtiyacı yüksek enerjisinden dolayı çok fazladır. Bu konuya önem vermeniz gerekmektedir. Bahçe köpeği olduğu için çevrede bulunan zararlı otlara ve bitkilere karşı dikkatli olmalısınız. Köpeğinizin zehirlenmesi gibi durumlar yaşanmaması için bunların temizliği önemlidir. Kaliteli mamalar ve düzenli öğünlerle beslenmesi onlar için yeterli olacaktır. Mama ve su kabının temizliği oluşabilecek bakterilerin önüne geçecektir. Bunların yanında deri hastalıkları ve pirelere karşı düzenli veteriner ve aşı kontrollerini yaptırmanız önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK