American Curl Kedi Cinsi

1592
American Curl Kedi Cinsi

American Curl Görünümü

American Curl kedileri genellikle iyi orantılı ve ince bir vücuda sahiptir. Tüyleri yumuşak ve ipeksidir. Birçok diğer cins kedilerle çiftleştirilerek üretildiği için birçok renk ve desende american curl görmek mümkündür. Kulakları çoğu cinse göre kısmen büyüktür ama diğer kedilerden onları ayıran en büyük özellikleri kulaklarının arkaya doğru kıvrık oluşudur. İdeal olarak kulaklarının kıvrıklıklarının kafataslarına değmemesi gerekmektedir. Hilal şekli gibi geriye doğru yaklaşık 90 derece ve birbirlerine doğru kıvrılmaları gerekir. Ayrıca Amerikan Curl cinsinin yavruları doğum sonrası düz kulaklı olarak dünyaya gelmektedir. Ortalama 1 hafta içerisinde kulakları kıvrılmaya başlayarak 4 aylık süre içerisinde 90 derecelik açı ile kalıcılığını sağlayacaktır. Genellikle 7 ila 10 kilo aralığında değişiklik gösteren Amerikan Curl orantılı vücut yapısı ile oldukça sağlıklı bir görünüme sahiptir.

American Curl Karakteri

American Curl sevimli ve sevgi dolu bir kedidir. Çevresine kolayca ayak uydurabilen bu kediler genelde uysaldırlar. Sizi ilgi için çok nadiren rahatsız ederler ama sizin omzunuzda gezmeyi ve yüzünüzü patileriyle okşamayı normal bir ilgi gösterisi olarak görürler.

American Curller evde bakılmak için uygun bir karaktere sahiptirler ve çok iyi bir eşlikçilerdir. Özellikle mutfakta geçireceğiniz vakitlerde sizi yalnız bırakmayacaklardır. Çocuklarla da iyi geçinirler. Ama diğer kediler için aynısı söylenemez. Genelde tek kedi olarak bakılması tavsiye edilir.

American Curl Bakımı

Kısa ya da uzun tüyleri ile oldukça göz alıcı görünen Amerikan Curl bakımı oldukça önemlidir. Haftalık rutin olarak kedi tarağı ile düzenli işlemler gerçekleştirmeniz, tüy dökülmelerini ve yıpranmaların önüne geçecektir. Ayrıca sıcak havalarda meydana gelen ölü tüy dökülmelerinin artmasından dolayı daha sık tarama işleminde bulunmanız gerekecektir.

Amerikan Curl, beslenme bakımında her daim kilo almaya müsait bir bünyeye sahiptir. Öğünlerini her daim kontrollü ve yeterli miktarda vermeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz. American Curllerin kulaklarını özellikle dikkatli temizlemeniz gerekmektedir. Kulaklarındaki kıkırdaklarını kırma ihtimaline karşılık kulak temizliği gerekliği olduğunda veterinerinizden yardım istemeniz kediniz için en doğru seçim olacaktır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK