Avustralya Çoban Köpeği

2692
Avustralya Çoban Köpeği

Hakkında

Avustralya çoban köpeği olarak bilinse de bu ırkın ortaya çıktığı yerin ABD olduğu bilinmektedir. ABD’nin batı bölgelerinde çobanlar tarafından aktif olarak tercih edilirler. Çobanların sürülerini korumak için tercih ettiği bu ırk popülitesini günümüzde de devam ettirmektedir. Kökeni ve üretimi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Çobanlar tarafından özel olarak melezlendiği bilinen bu ırk çok güçlü bir yapıya sahiptir. Erkek köpeklerde 39 kilograma kadar ulaşabilen Avustralya Çoban köpeği dişilerde ise 25 kilogram ağırlığında görülmektedir.  Boy uzunluğu ise ortalama 55 santimetre arasındadır. Diğer çoban köpeklerine göre ömürleri daha uzundur. !2ve 15 yıl arasında bir aralığa sahiptir hayatları.

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri

Etrafındaki insanlara karşı üstünlük ve hakimiyet kurmak gibi bir yapıya sahiptir. Bu nedenle eğitimi konusunda bazı sıkıntılar yaşanabilir. İlk defa köpek sahiplenecekler için bu köpek maalesef pek uygun görülmemektedir. Bu ırkın evde yaşaması da pek uygun olmayan özellikleri arasında. Çünkü sahibine ve sevdiklerine karşı ciddi bir sadakat ile bağlıdır. Dışarıdan ve yabancılardan gelebilecek her türlü tehlike için devamlı tetikte beklerler. Tehlike anında da uyarmak için o kadar yüksek seste bağırırlar ki ev ortamında asla kabul edilebilecek bir durum değildir. Her köpekte olduğu gibi bu köpeği de erken yaşlarda eğitmek sizin için iyi olacaktır. Sosyalleşmesi açısından vereceğiniz bu eğitim ilerleyen yıllarda sizinle daha uyumlu olması için fayda sağlayacaktır. Çocuklarla arası kötü değildir. Onlarla rahatlıkla anlaşabilirler. Fakat çocukları kovalamayı seven bir yapısı olduğu için kazalara neden olabilir. Bu yüzden erken yaşta köpeğinizi bu durumlar için eğitmeniz fayda sağlayacaktır.

Avustralya Çoban Köpeği Bakımı

Hareket ihtiyacı çok fazla olan bu ırk için her gün vakit ayırmanız iyi olacaktır. Gün içinde belirli saatler oyun oynatmanız enerjisini boşaltması için yeterlidir. Ev ortamı için pek uygun olmadığını belirttiğimiz bu köpek dışardan gelen her sese fazlasıyla duyarlıdır. Bu nedenle istenmeyen durumlar yaşamamak için bahçe içinde korunaklı alanlar oluşturmanız veya bahçe etrafını çıkamayacağı çitlerle çevirmeniz onun ve sizin için iyi olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK