Basenji Köpek Irkı

1190
Basenji Köpek Irkı

Hakkında

Basenji ırkının bayağı eski bir tür olduğuna inanılmaktadır. Eski mısır mezarlarındaki duvar resimlerinde benzer bir türün resimlerine rastlandığı söylenmektedir. İlk olarak Kongo Cumhuriyetinde görülmüştür. Günümüzde de birçok Afrika ülkesinde av köpeği olarak kullanılmaktadır.

Basenji köpek ırkının en belirgin özelliği havlamamasıdır. Bu köpek havlamayan cins olarak ün salmıştır. Ayrıca kediler ile de benzer özelliklere sahiptir. Mesela temizliğine çok dikkat eder. Saatlerce kendisini yalayarak temizler. Ve kediler gibi tüylerini temizlerken pençelerini de kullanırlar. Sadık sevecen ve ve sevgi dolu haliyle tam bir aile köpeği olmaya adaydır Basenji cinsi.

Basenji Köpek Irkı Özellikleri

Ev ortamına uyumlu olan bu cins avcılık yönünden çok fazla gelişmiş kabiliyetlere sahiptir. Aile içindeki bireylere karşı her zaman ilgili, sevecen ve nazik tavırları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Aile içindeki bir bireye karşı ilgisi daha fazla olup onu daha çok sahiplenebilirler. Bunun dışında dışarıdan gelen kişilere karşı sakin fakat temkinli tavırlar sergilemektedir. Çok hızlı koşan ve zıplayan bir yapısı vardır. Bu yönünü ilgi üzerinden azaldığı zaman gösterebilir. Çünkü Basenji köpekler devamlı ilgi ve alaka isterler. Bu nedenle onu uzun süre yalnız bırakmak huzursuz olmasına neden olacaktır. Başına buyruk tavırları yüzünden de eğitilme konusunda pek başarılı değildir. Bu nedenle ilk defa köpek sahiplenecek kişilere pek önerilen bir tür değildir.

Küçük çocuklar Basenji cinsine karşı her ne kadar önyargılı olsa da asla çekinilecek bir tür değildir.   Çocuklara karşı her zaman nazik ve sevgi doludur. Onlara karşı saygılı ve şefkatli bir tavır içindedir. Çocuklarla saatlerce oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Ancak daha küçük çocuklar ile yalnız bırakılması pek doğru olmayabilir. İstenmeyen kazalar yaşanmaması için dikkat edilmelidir.  Ayrıca yavruyken sosyal bir köpek olarak eğitilirse kedilerle anlaşma oranı çok yüksektir. Ev içinde rahatça dostluk kurabilirler. Fakat yabancı hayvanlara karşı dikkat edilmelidir.

Basenji Köpek Bakımı

Basenji köpek cinsinin formda kalması için günlük aktivite ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Düzenli olarak tüyleri doğru bir fırça ile taranmalıdır. Dişleri haftalık düzenli olarak fırçalanmalı, ulakları nemli bir bez ile silinmelidir. Kaliteli mama sağlıklı bir ömür için vazgeçilmezidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK