Bengal Kedisi

1542
Bengal Kedisi

Genel Bilgiler

Bengal kedisi vahşi görüntüsüyle bilinse de evcil bir ev kedisidir.  Kediler dünyasında yeni yeni bilinen bir kedi türüdür. Vahşi ve ürkütücü görüntüsü yanında yaban kedilerini andırır. Fakat evcimen ev kedisi karakteriyle harmanlanmıştır bu tür. Dünyada çok popüler olmasına karşı nadir bulunmasıyla bilinir Bengal kedileri. Ülkemizde bu kedi türünün olduğunu söylemek biraz güçtür. Ama ülkemizde de insanlar tarafından bilinmekte ve ilgi duyulmaktadır.

Genetikçi Jean Mİll Bengal bu kedi türünün yaratıcısı olarak bilinmektedir. 19602lı yıllarda leopar kedisi ile siyah bir kediyi çiftleştirmesi sonucu bu ırkı geliştirmeyi başladı.

Fiziksel Özellikleri

Bengal kedisi esnek ve atletiktir. Ağırlıkları 7 kiloya boyları ise 70 Santimetreye ulaşabilmektedir. Bengal kedilerinin güçlü bedenleri uzun ve kaslı bacaklarla desteklenmektedir. Kafaları ise göreceli olarak küçük kalmaktadır. Badem şeklini andıran göz yapıları vardır. Göz renkleri ise yeşil, altın, mavi, yada mavi yeşil olabilmektedir. Bengal kedilerinin göz renkleri tüylerine göre farklılık gösterebilir. Tüy yapıları kısadır. Yavru Bengal kedilerinin tüyleri daha uzundur. Yetişkinliğe doğru çıkan tüyler yerini daha kısa tüylere bırakmaktadır. Tüyleri gayet yumuşaktır.

Karakter yapısı olarak güvenilir, meraklı özenli ve arkadaş canlısıdırlar. Akıllı ve uysaldırlar. Bengal kedilerinin oyuna olan düşkünlükleri göz ardı edilmemelidir. Yeterince hareket ve aktivite olanağı sağlanmalıdır. Tırmanmayı çok severler. Bazı türleri suyu da çok sevmektedir .Güvenli bahçesi olan evlerde daha huzurlu bir hayat sürebilirler. İran kedisi ve British shorthair cinsleri ile iyi anlaşabilmektedirler. Sakin uysal evcil hayvanlar ile dost olmak tercihleridir çünkü. Çocuklarla pek iyi anlamadıkları kabul edilmektedir.

Bengal Kedisi Bakımı

Bakım konusunda gayet rahat olan bu kedi türünün tüylerinin kısa olduğu için hergün taranması yeterli olacaktır. Oyun ve aktivite konusuna dikkat edilmesi de dikkat edilecek diğer konudur. Ortalama ömürleri 14-15 yıl arasında olarak bilinmektedir. Düzenli veteriner kontrolü ve düzenli aşı da her kedi gibi bu tür içinde dikkat edilecek diğer husustur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK