Bichon Yorkie Köpek Cinsi

1426
Bichon Yorkie Köpek Cinsi

Hakkında

Günümüzde resmi bir ırk olarak kabul edilmeyen bu köpek cinsi Bichon Frise ve Yorkshire Terrieri cinslerinin plansız bir şekilde çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkarılmıştır. Bu çiftleşme sonucu oluşan yavrular gayet sevimlidir ve çevredeki insanlar tarafından da popülerlik kazanmıştır.

Bichon Yorkie Köpek Özellikleri

Bichon Yorkie köpek cinsi iyi huylu ve sevgi dolu bir ırk olarak bilinir: Eğitilme konusunda gayet başarılı olan bu tür onlara öğretilen komutları direk yerine getirir. Ve bu aşamada da gayet mutlu olurlar. Çok heyecanlı ve hareketli bir yapıya sahiptirler. Süs köpeği olarak bilinen bu tür aileler için çok uygundur. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arasının iyi olduğu bilinir. Bu nedenle evinizde ona dost olacak bir arkadaşa sıcak bakabilirsiniz. Eğer yeni köpek sahiplenecekseniz bu köpek sizin için uygun olabilir. Çünkü deneyimsiz kişilerin bile kolayca eğitebilecekleri bir karakter yapısına sahiptir. Sevimlilikleriyle ünlenen bu ırk, küçük boyutlarda ve kıvırcık tüylere sahiptir. Bu cinsin yüzü basık şekildedir. Tüyleri çift katlıdır. İlk katı normal sertlikte ve sık yapıda, üst tüyleri ise daha yumuşak dalgalı ve kıvırcıktır.  Renk olarak genelde siyah, bakır ve beyaz renklerdedir.  Gözleri, kulakları ve patileri tüyler ile örtülüdür.  Ağırlıkları erkeklerde ve dişilerde 3-6 kilogram arasında görülmektedir. Yaşam süreleri 13-15 yıl arasındadır. Eğer yaşadığınız yerde veya bahçede dikenli zararlı bitkiler varsa bunların temizlenmesi bu cins için çok önemlidir. İstenmeyen kazaların önüne geçmiş olursunuz.

Bichon Yorkie Köpek Bakımı

Bu köpek bakımında sizin en fazla dikkat edeceğiniz konu tüylerinin bakımıdır. Bu konuda gereken önemi göstermelisiniz ve hergün düzenli olarak uygun bir fırça ile taramanız gerekir. İhmal edildiği takdirde tüylerinde düğümlenmeler ve kopmalar yaşanabilir. Bunun dışında formda kalması için hergün düzenli olarak dışarı çıkarmanız yeterli olacaktır. Çok fazla aktivite ihtiyacına gerek duymamaktadır. Bahçesi olmayan evlerde de gayet rahat yaşantılarını sürdürebilirler. Çok büyük bir problem veya huzursuz olabileceği konular olmadıkça pek havladığı görülmez. Düzenli olarak profesyonel kişiler tarafından tıraş ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK