Birman Kedisi

2618
Birman Kedisi

Biman Kedisi Genel Bilgiler

Birman kedileri mükemmel bakışları ile kendisini gören herkesi hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Bu kedi türü Birmanya bölgesinde kutsal kedi olarak tanınmaktadır. Rahip kedisi olarak da bilinmektedir. Birman kedileri adeta sahipleriyle sohbet edermişçesine davranmaktadır. En büyük hobileri arasında miyavlamak vardır. Eğer sessiz bir eve sahipseniz ve ses istiyorsanız bu kedi türü doğru tercih olacaktır. Bu kedi türü Siyam kedisi, Ankara kedisi ve İran kedisi ile çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Kedi bakıcılarının en fazla tercih ettiği tür arasında bulunmaktadır.

Genel Özellikleri

Bu kedi belirttiğimiz gibi çok konuşkan olmasının yanında uysal bir yapıya da sahiptir. Tüy yapıları orta ve çok tüylü arasında değişmektedir. Kulak yapıları olarak kısa ve uçları uzundur. Gövde konusunda sert, kalın ve kaslı bir yapıya sahiptir. Kuyruk tüyleri yoğundur ve kalın bir yapıya sahiptir. Kilo aralığı 4 ve 4,5 arasında farklılık göstermektedir.

Fazlasıyla akıllı ve araştırmacı bir karakter yapısına sahiptir Birmanlar. Çevreyi inceleme ve analiz yetenekleri çok yüksektir. Sahiplerine çok fazla düşkün olmaları onların ev kedisi olarak tercih edilmesinde doğru bir karar olduğunu kanıtlamaktadır. Sürekli kucakta durmayı seven bir cinstir. Çocuklar ile araları aşırı derecede iyidir. Bu yüzden çocuklu aileler tarafından tercih edilme oranı yüksektir. Sosyal bir kedi oldukları için tanısın yada tanımasın her insan ile sağlıklı ve uyumlu iletişim kurabilme karakterine sahiptirler.

Birman Kedisi Bakımı

Adeta ipek gibi yumuşak olan tüyleri devamlı olarak bakıma ihtiyaç duymaktadır. Çünkü genel yapı olarak uzun olan tüyleri sık sık düğüm olabilmektedir. Bu durum sonucunda da tüy dökme sorunu ile karşılaşılabilmektedir. İlkbahar bu kedi için tüy dökme mevsimidir. Bu dönemde banyo yapması tüy dökümünü aza indirebilir. Sudan korkmayan ve suyu seven bir yapıda oldukları için bu hiçte zor olmayacaktır. Bunun yanında pati ve tırnak bakımı önemlidir. Tırnaklarının 20 gün aralığında kesilmesi kedinizin yürürken canının yanmasına engel olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK