Bombay Kedisi

1597
Bombay Kedisi

Hakkında

1950’li yıllarda Birman kedisi ve American Shorthair kedisinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu kedi üretilirken amaç kaslı, parlak tüylü, samimi mizaçlı ve siyah bir kedi olmasıymış. Bu konuda da gayet başarılı olunmuş.1978 yılından itibaren de bir ırk olarak kabul edilmiş ve o günden bu güne sevilen bir kedi olarak gelmiştir.

Bombay Kedisi Özellikleri

Görünüş olarak Bombay kedileri küçük siyah bir panteri andırmaktadır. Görüntüsü ona egzotik bir hava kattığı için de adını Hindistan’ın kenti olan Bombay’dan almaktadır. Bombay kedilerinin en dikkat çeken özellikleri arasında zeki olmaları gelmektedir. Bunun dışında çok samimi ve içtendir. Asla iletişim sıkıntısı çekmeyen çok sosyal bir türdür.  Çocuk olan evler için özellikle tercih edilebilecek bir tür olabilir. Çünkü çocuklar ile arası çok iyidir ve onlara karşı sabırlıdırlar. Bunun yanında köpekler ile de arası müthiş derecede iyidir. Köpeklerle anlaşabilen cinsler arasında ilk sıralarda sayılabilir. Hem evde hem bahçede beslenebilecek bir ırktır. İki ortama da kolayca uyum sağlayabilecek bir karaktere sahiptir.

Bombay Kedisi Bakımı

Bombay kedisi orta büyüklükte bir kedi türüdür. Bombay kedisinin kulakları orta büyüklükte ve kafaları yuvarlak bir yapıya sahiptir. Tüy rengi sadece siyahtır.

Bombay kedilerinin tüyleri orta uzunluktadır. Diğer kedilere göre bilinenin aksine daha az tüy dökmektedir. Haftalık düzenli tarama işlemleri ile ölü tüylerden kurtulabilirler. Ortalama yaşam süresi sağlıklı ve düzenli beslenme sonrası 15-20 yıl arasında değişmektedir. Bombay kedileri oyuncakları ile devamlı içli dışlı bir durumdadır. Bu nedenle oyuncaklarının ve kişisel eşyalarının dezenfekte işlemi düzenli olarak yapılmalıdır. Bu işlemde deterjan kullanmamanız önemlidir.

Bombay kedilerinin bilinen bazı kalıtsal hastalıkları maalesef bulunmaktadır. Bunlar arasında solunum hastalıkları, deride yırtılma sorunları, Burmese Hipokalemi, böbrek hastalıkları sayılabilmektedir.

Eğer bombay kedisi sahiplenecekseniz düzenli aşı ve veteriner hekim kontrollerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanında bağışıklık istemini güçlendirecek besin değeri yüksek mamalar kedinizin refahı için önemli olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK