Bulldog Köpek Irkı

1359
Bulldog Köpek Irkı

Hakkında

Bulldog köpek ırkının birçok çeşidi vardır. Bunlar Amerikan, Fransız ve İngiliz bulldoglarıdır. 1900’lü yılların başında birbirleri ile çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Toplumda bu köpekler için saldırgan özelliği olduğu bilinse de bu yanlış bir düşüncedir. Diğer köpek ırklarına karşı da saldırganlık özellikleri bulunmamaktadır.

Bulldog cinsi köpeklerin bacakları diğer köpeklere oranla daha kısa yapıdadır. Buna rağmen vücut yapısı olarak geniştir. Boyları kısa olmasına rağmen diğer köpeklerle karşılaştırıldıkları zaman kütle olarak daha ağır gelmektedirler. Fakat bu ağırlıkları ve vücut yapıları onların hareket oranını kısıtlamamaktadır. Hatta diğer köpeklere oranla daha yüksek mesafelere sıçrayabilmektedirler. Bunun nedeni vücutlarındaki kas yapısından kaynaklanmaktadır. Genel olarak bekçi köpeği olarak tercih edilmektedir. Bunun nedeni hareketli ve atik yapısı olmasıdır. Ve surat ifadelerinin insanları caydıracak bir somurtkanlıkta olmasıdır.

Bulldog Cinsi Karakter Yapısı

Bulldog cinsi oldukça sevecen ve cana yakın bir karaktere sahiptir. Bu nedenle sahipleri tarafından oldukça sevilmektedirler. Bu köpeklerin sevimli halleri özellikle çocuklar tarafından dikkat çekmektedir. Çocuklarla güzel vakit geçirebilir onlarla oyunlar oynayabilirler. Çocukların yanı sıra bebeklere karşı da sevgi beslemektedirler. Bu nedenle çocuklu aileler tarafından sahiplenilecekse doğru bir tercih olacaktır. Kuvvetli kas yapıları nedeni ile de çocuklara karşı korumacı tavrı güven vermektedir. Sevecen yapılarının yanı sıra etrafına ve çevreye karşı da meraklı bir yapıya sahiptirler. Bu özellik de Bulldogları sosyal bir köpek haline getirmektedir.

Bulldog Köpek Bakımı

Bulldogg köpek cinsinin sağlıklı bir ömür sürmesi için diğer köpekler gibi düzenli bir bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle tüylerinin sağlıklı olması için düzenli taranma ihtiyacı eksik edilmemelidir. Yılda birkaç defa yıkanması onlar için yeterli olacaktır. Hareketli bir yapısı olduğu için kulakları içine dolan tozların haftada bir nemli bezle temizlenmesi gerekmektedir. Ağız enfeksiyonlarını önlemek için de haftada bir düzenli diş fırçalanması önerilmektedir. Sağlıklı bir ömür sürmesi için düzenli ve dengeli beslenmesi de dikkat edilecek diğer hususlardandır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK