Burmilla Kedi Irkı

2129
Burmilla Kedi Irkı

Hakkında Ve Özellikleri

Asya kökenli kedilerin bir üyesidir Burmilla kedi cinsi. !981 yılında dişi Burmese ve erkek Chincilla Persianın çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Konuşkan, enerjik ve hassas bir yapısı vardır. Çok iyi bir evcil hayvan olan bu cins insanlara karşı ilgilidir. Sahibine de çok düşkündür. Zekâ seviyesi yüksek olan bu cins diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşır. Evdeki üyeler ile arası iyidir. Çocuklara karşı hoşgörülüdür ve araları iyidir. Orta boyutta bir bedene sahiptir. Burmilla cinsinin dişileri erkeklerine oranla daha ufak yapıdadır. Gözleri büyüktür ve genellikle yeşil renktedir. Ayrıca kırmızı, krem ve kaplumbağa desenli olanlarda kehribar göz rengi olabilir. Bacakları ince ve kemik yapısı güçlüdür. Ön bacakları arka bacaklarından kısa durumdadır. Patileri yuvarlaktır. Kuyruğu orta uzunlukta ve orta kalınlıktadır. Tüyleri kısa düz ve parlaktır. Tüy yapısı gayet yumuşak ipek gibidir.

Karakter Yapısı

Çok cana yakın bir kedi türüdür. İsteklerini sessiz bir şekilde ifade ederler. Oyun oynamayı çok severler. Evde uzun süre yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Bu yüzden etrafta kırılacak olan eşyaları pek bırakmamak gerekir. Çünkü döndüğünüzde bunları kırılmış olarak bulabilirsiniz. İnsanlara karşı hoşgörülüdür fakat çocuklar ile çok yakın temas kurdukları zaman dikkat etmek gerekebilir. Her kedi gibi hırçınlaşabilirler çünkü. Devamlı yanlarında oyuncak bulundurmak isterler. Yoruldukları zaman da sahiplerinin yanına gelip uyurlar.

Sağlık ve Bakım

Bilinen genetik bir rahatsızlığı bulunmamaktadır. Fakat böbreklerde kist oluşmasına yatkın bir yapısı vardır. Kaliteli mama, düzenli veteriner kontrolleri ve düzenli aşı onların sağlıklarını korumanıza yardımcı olacaktır.

Haftalık olarak fırçalanması onların ölü tüylerden kurtulmasını sağlayacaktır. Nadiren de olsa ihtiyaç durumunda banyo yaptırılabilir. Diş sağlığını korumak için dişlerinin düzenli fırçalanması önerilmektedir. Kulaklarının haftada bir kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer kirlenmişse nemli bir bezle yavaşça temizlenebilir. Tahriş olmamasına özen gösterilmelidir. Tuvalet kabının günlük olarak temizlenmesi önemlidir. Dışarıdan bulaşacak mikroplara karşı veya salgın hastalıklara karşı kedinizi dışarı çok çıkarmamanız önerilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK