Çin Aslanı (Çov Çov)

3164
Çin Aslanı (Çov Çov)

Hakkında

Çin aslanı dünyanın en eski köpek türlerinden biri olarak bilinmektedir. Araştırmalara göre Çin aslanları 2000 ile 3000 yıllık bir geçmişse sahip olduğu düşünülmektedir. Özellikle Sibirya, Moğolistan ve Çin menşeili bir köpektir. Ayrıca Budist tapınaklarında bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Bu durumda bu köpeği ayrıca ilginç kılan bir özelliktir.

Fiziksel Özellikleri

Oldukça ir bir tür olan Çin aslanları ağırlığı 20-30 kilo arasında değişmektedir. Kalın bir kürke sahiptirler. Tüy renkleri krem, siyah, kızıl, turuncu olarak farklılık gösterebilmektedir. Aslan olarak adlandırılmasının nedeni de yeleye benzeyen geniş kürk katmanıdır.  Çin aslanlarının kuyruk yapısı kıvrımlı ve ponpon biçimindedir.

Çin aslanlarını diğer köpeklerden ayıran özellikler arasında dillerinin siyah v mor karışımı renginde olmasıdır. Dudak renkleri de koyu lacivert tonlarındadır. Kulak yapıları ise dik şekildedir.

Sağlıklı yaşam koşulları ve iyi bir beslenme düzeni ile ömürleri ortalama 15 yıl olarak görülmektedir. Genelde evcil hayvan olarak tercih edilen Çin aslanlarının eski dönemlerde gündelik işlerde de kullanıldığı bilinmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi Çin aslanları güçlü yapıda bir köpek ırkıdır.

Karakter Yapısı

Çin aslanları kararlı bir yapıya sahiptirler. BU nedenle sahiplerinin de bu şekilde olmasını beklerler ve istedikleri yapılmazsa hırçınlaşabilirler. Bu nedenle yavruyken Çin aslanlarını doğru bir şekilde eğitmeniz gerekmektedir. Savunmacı bir yapısı vardır. Bu nedenle yabancı olan bölgeye ve kişilere alışması için bir miktar zamana ihtiyaçları vardır. İnsanlara karşı sevecen bir yapısı vardır. Yabancılık durumu ortadan kalkınca bu karakteri gözler önüne serilir. Bunların yanında saldırgan bir yapısı olduğu da unutulmamalıdır. Ona nasıl davranırsanız karşılığını aynı şekilde görürsünüz. Olumlu veya olumsuz aynı şekilde size karşılık verebilir.

Beslenme ve Bakım

Çin aslanları hassas bir sindirim sistemine sahiptir. Bu nedenle tükettiği besinler özenle seçilmelidir. Yiyeceklerini az ve sık olarak düzenlemek onlar için daha doğru olabilir Fazla et verilmemesi önerilir. Fazla et yada yaş mama tüketmesi cilt problemlerine neden olabilmektedir. Bu yüzden kuru mama her zaman daha doğru tercih olacaktır. Su ihtiyacının çok fazla olması nedeniyle su kabının her zaman dolu olması gerekmektedir.

Düzenli olarak temizlenmesi tüylerinin ölü derilerden arındırılması çok önemlidir. Çin aslanları da diğer köpekler gibi yılda iki defa tüy dökerler. Kulak ve diş temizliğine önem verilmelidir. Dişlerinin haftada bir taranması önemlidir.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK