Cymric Kedi Irkı

864
Cymric Kedi Irkı

Hakkında

Oldukça eski bir kedi ırkıdır. Fakat buna rağmen 1994 yılında dernekler tarafından kabul edilmiştir. Genetik mutasyon sonucu meydana gelmiş bir türdür. BU kedilerin en belirgin özelliği kuyruklarının olmamasıdır. Kuyruğunun olmamasından dolayı ona tavşan lakabının takıldığı da çok olmuştur. Bu türün kendi içindeki bazı türlerinde kuyruk olduğu da görülmektedir. Yuvarlak kafa yapısına ve iri gözlere sahiptir. Orta boya sahip bir kedi türüdür. Arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun yapıdadır. Tüyleri ipek gibidir. Renk olarak genellikle çikolata ve desenli kürk yapısı ile görülmektedir.

Cymric Kedisi Özellikleri

Avcılık yeteneğinin çok yüksek olduğu bilinen bu tür böceklerin ve farelerin baş düşmanıdır. Çok enerjik yapıya sahip olan Cymric cinsi devamlı hareket halinde olmaktan çok hoşlanır. Aile içindeki bireylerle sıkı bir sevgi bağı vardır. Özellikle aile içerisinde sevdiği kişinin peşine takılıp o kişiyle oyunlar oynamaktan çok hoşlanır. Meraklı tavırlarıyla etrafındaki şeyleri izlemek hobileri arasındadır. Çok zeki tavırlarıyla her zaman dikkat çeker. Getir-götür oyunlarında oldukça beceriklidir. Dışarıdan gelen yabancılara karşı da sevecen tavırdadır. Onlara karşı her zaman nazik ve anlayışlıdır. Alışması durumunda köpek gibi tasmayla gezebilir sizinle dışarda yürüyüş arkadaşı olabilirler.

Aktif ve sosyal yapıları İle tam bir aile kedisi yapısındadır. Çocuklar ile saatlerce oyun oynayabilir ve onlarla vakit geçirebilirler. Cymric kedisinin ayrıca köpekler ile de arası çok iyidir. Yavruyken alınır ve beraber büyütülürse ev içinde eşsiz bir dostluk kurmalarını sağlayabilirsiniz.  Ama ilk kez evcil bir hayvan ile aynı ortama gireceklerse eğer dikkatli olmakta fayda vardır.

Cymric Kedi Bakımı

Diğer kedilerde olduğu gibi bu kedi türünde de dikkat edilecek en önemli şey tüylerinin düzenli olarak taranması olacaktır. Düzenli tüy taranması kedinizin ölü deri ve tüylerden arınmasını sağlar. Parlak tüylere sahip olmasına yardımcı olur. Gerektiği zamanlarda ılık bir banyo yaptırılması önerilmektedir.  Ağız sağlığına dikkat edilmeli düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır. Evinizin ve yaşadığı ortamın her zaman düzenli olarak temizlenmesi ve mama su kaplarının temizliğine dikkat edilmelidir. Kaliteli mama da uzun ve sağlıklı bir ömür için gereklidir. Tırnaklarının da düzenli olarak kesilmesi kedinizin rahat hareket etmesi için önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK