Dakhund Köpek Irkı

3022
Dakhund Köpek Irkı

Hakkında

Dakhund köpek cinslerinin kökeni eski Mısıra kadar dayanmaktadır. Avcılık yönünden çok fazla gelişmiş olan bu köpek ırkı Alman köpek yetiştiricileri tarafından rafine edilmiştir. 1950li yıllarda Amerika’da en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında olmuştur. Aileler tarafından da çok sevilen bir tür haline gelmişlerdir.

Dakund köpek cinsi kendi arasında 3 farklı türe ayrılmaktadır. Bunlar boyut olarak oyuncak, minyatür ve standart olarak adlandırılmaktadır. Minyatür olanların boyu 30-35cm arasında kiloları ise 4 -4,5 arasında olmaktadır. Standart Dakhundlar boy olarak 35-45 cm arasında olup 9-9,5 arasındadır.  Oyuncak Dakhundlar ise 30cm civarında ve 3-3,5 kilogramdır. Genel olarak kulak yapıları uzun ve sarkıktır. Gözleri oval biçimde göz renkleri ise kahverengi, siyah, açık kahverengi ve yeşil renklerindedir. Kuyruk boyları ise uzundur.

Dakhund Köpek Özellikleri

Dakhund köpek ırkı diğer küçük köpek ırkları gibi kazmaya çok meraklıdır. Onlar için bir tutku olan bu hobilerini gerçekleştirebilecekleri ortamı da bazen sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğitim konusunda maalesef çok başarılı bir ırk değildir. İnatçı yapıları eğitilmelerinin önüne geçmektedir.  Dakhund köpekler sahiplerine karşı aşırı düşkün ve sadıkladır. Bu durum onlar için bazı sıkıntılı durumlara sebep olabilmektedir. Çünkü sahibinin etrafında olan yabancı insanlara karşı agresif tavırlar sergilemelerine sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için yavruyken sahiplenen Dakhundlar sosyalleşmesi yönünden eğitilmelidir. Diğer köpekler ile de araları pek iyi değildir. Hatta kendilerinden büyük köpeklere bile saldırgan tavırlar sergileyebilirler.  Havlama konusunda aşırıya kaçabilirler. Çocuklar ile arası çok iyidir. Onlarla vakit geçirip oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Tam bir aile köpeği olarak bilinmektedir.

Dakhund Köpek Bakımı

Bu köpeklerin bakımları oldukça kolaydır. Sadece apartman dairesinde yaşıyorsanız havlama eğilimlerinden dolayı sorun yaşayabilirsiniz. Haftada 2 kez tüylerinin uygun fırça ile taranması yeterli olacaktır. Kilo almaya meyilli yapılarından dolayı egzersiz konularını ihmal etmemelisiniz. Zaten bacak yapıları da kısa olduğu için kilo almaları onların sağlıkları açısından problem olacaktır. Bunun için gün içinde yeterli vakit ayırmalı kaliteli mamalar ile beslemelisiniz. Öğünlerini ve oranlarını kilo durumuna göre veterineri ile karar verebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK