Dalmaçyalı Köpek Irkı

3466
Dalmaçyalı Köpek Irkı

Hakkında

Dalmaçyalıların desenlerinin nereden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte en farklı desenler arasında da sayılabilir dalmaçyalı. Dalmaçyalılrın desenlerinin en sıra dışı özelliği hiç birindeki benek sayısının aynı şekilde ve sayıda olmamasıdır. Bu ırk adını Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesinden almaktadır. Dalmaçyalıların görev olarak av köpeği, gözcü köpek yük çekme gibi işlerde kullanıldığı bilinmekte.

Dalmaçyalılar görüntü olarak dikdörtgen şeklinde, kaslı ve atletik yapıya sahiptir. Ağırlık konusunda ise dişi ve erkekte 20-32 kilogram arasında değişmektedir. Oval bir göz yapısına sahip olan dalmaçyalıların göz renkleri vücutlarındaki beneklerle uyumlu yapıdadır. Kuyruk yapısı olarak güçlü ama uca doğru yavaş yavaş incelen bir yapıya sahip. Kısa, parlak, sert ve yoğun bir tüy yapısına sahiptir. Dalmaçyalıların vücutlarındaki ana renk beyazdır. Üzerindeki benekler siyah veya kahverengi yapıda olabilir. Benekler beyaz renkle karışmaz.

Dalmaçyalı Karakter yapısı

Dalmaçyalılar oyuncu enerjik ve hassas köpeklerdir. Sahibine karşı da çok sevgi dolu ve bağlıdır. Onlarla vakit geçirmekten hoşlanırlar. Uzun süre yalnız kalmak Dalmaçyalılara göre değildir. Bu nedenle çok yalnız kalırsa etrafa zarar verebilir. Ya da depresyona girebilir. Dalmaçyalılar yüzmeyi ve yorulmadan kilometrelerce koşmayı severler. Çocuklar da arası iyi durumdadır. Fakat bazı dalmaçyalılar agresif yapıda olabilirler. Çocuklarla oyun oynatırken veya vakit geçirirken gözlemlenmesi iyi olacaktır. Yabancılara karşın her zaman şüpheci bir yapıları vardır. Diğer köpeklere karşı da pek sevecen tavırlar sergilemezler.

Dalmaçyalı Bakımı ve Beslenme

Köpeğinizin yaşına ve kilosuna uygun mamalar tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Ev yemekleri sindirim sistemlerini bozabilir. Bunun yerine besin değeri yüksek mamalar verilebilir. Ayrıca belirli zamanlarda ödül mamaları ve bisküvileri tercih edilebilir. Ama bunları verirken çok aşırıya kaçmamak gerekir. Köpeğinizin obez olmasına sebep olabilir fazla tüketilmesi.

Dalmaçyalıların tüy dökme oranı orta seviyededir. Haftada birkaç defa tüylerinin taranması onlar için yeterli olacaktır. Bunun dışında enfeksiyon riskine karşı haftada bir kulaklarını nemli bezle temizleyebilirsiniz. Düzenli diş fırçalanması önemlidir. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi köpeğinizin yürüme ve koşma sırasında canının acımasını engelleyecektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK