Golden Retriever

2738
Golden Retriever

Hakkında

Golden cinsi köken olarak İngiltere’ye dayanan bir ırktır. İngiltere ve birçok ülkede bu köpek ırkı çok popülerdir ve çok ilgi duyulan bir cinstir. İtaat yönünden sahibine çok itaatkârdır. Bunun yanında çokta zeki bir türdür. Kremden altın rengine kadar değişebilen renk özelliğine sahiptir.  Dış tüyleri su geçirmez iç tüyleri ise yoğun ve sık bir yapıdadır. Burun rengi siyahtır. Gözleri koyu renk, göz kenarları ise kahverengidir. Boyun ve baldırları adaleli göğsü geniştir. Kuyruk kısmı ise uzun ve düzdür.

Golden Retriever Karakteri

Golden cinsi zeki, uslu, sevecen ve eğitilmeye uygun olarak tanımlanabilir. Golden cinsi aileler için tercih edilebilecek ilk köpek diyebiliriz. Sahibi ve aile bireyleri arasındaki iletişimi çok kuvvetlidir. Bunun yanında çocuklar ile de arası harikadır. Onlara karşı olan sevecen, dost canlısı ve korumacı tavırları aileler için vazgeçilmez özelliklerdir.

İyi huylarının yanında tabiki olumsuz özellikleri de bulunmaktadır. Fakat oluşuz tavırları sahiplerinin tutumlarına göre şekillenmektedir. İlgisiz ve yalnız kaldıklarında yaramazlık yapmaya müsait bir yapıları vardır. Çok hareketli bir köpek ırkı oldukları için aktivite ihtiyaçları çok yüksektir. Aşırı sıcak ve insan canlısı karakterlerinden dolayı bekçi köpeği olmaları imkânsızdır. Fakat avcılık konusunda yetenekleri yüksektir.

Golden cinsi eğitilebilir özelliğine sahip olduğu için birçok alanda tercih edilebilir. Özellikle iz sürme, avcılık, narkotik köpeği, akut ve kılavuz köpeği olma konusunda beceriklidirler. Bunlar doğru bir eğitim ile kazandırılabilir Golden ırkına.

Golden Retriever Bakımı

Golden köpeklerinin her gün taranması önemlidir. Bunun dışında yemek konusunda miktarını sizin belirlemeniz önemlidir. Çünkü obezite tarzı sorunlar ile karşılaşılabilir bu durumda bazı sağlık problemlerine yol açabilir.  Mevsim değişimlerine tüy dökme sorunu yaşanabilmektedir bütün evcil hayvanlarda olduğu gibi. Protein değeri yüksek mamalar tercih edilmelidir. Cilt alerjisi sorunları yaşayabilmektedirler. Bunun için veteriner kontrolüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK