Havana Kedisi

995
Havana Kedisi

Havana Kedisi Hakkında

İngiltere kökenli Havana kedisi birçok kedi türünün melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Havana kedileri eşyalara zarar vermeyen bir yapıya sahiptir. En zeki kedi ırkları arasında yer alır ve eğitilmeye müsaittirler. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşırlar. Köpekler ile de araları iyidir bu kedi türünün. Evde uzun süre yalnız yaşayabilecek bir tür değildir. Sakin bir yapıya sahiptir Havana kedileri.

Havana Kedisi Görünüşü

Havana kedileri genel olarak kaslı bir yapıya sahiptir. Kürk renkleri kahverengi, tütün veya çikolata olarak üç farklı şekilde görülmektedir. Dişi olan türünün bacak yapısı daha inceyken erkek olan türünde bacaklar daha kaslı yapıya sahiptir. Erkek ve dişisinde kilo aralığı 3-5 arasındadır. Arka bacaklar, ön bacaklardan daha uzundur. İnce ve orta uzunlukta bir kuyruğa sahiptir. Gözleri oval biçimde yeşil ve yeşil tonlarında görülmektedir. Havana kedisinde dikkat çeken diğer özellik bıyıkları kürk rengi ile aynı renktedir. Ve standart kedilerin başlarından daha uzun olan baş yapılarıdır.

Havana Kedisi Karakteri

Havana kedileri karakter yönünden diğer kedilerden farklıdır. Genellikle kediler herhangi birşeyi keşfetmek için koklama duyusunu kullanırken Havana kedileri daha çok patileriyle dokunarak keşfetmeyi tercih ederler. Sahiplerine sadık bir türdür. Ve köpekler kadar meraklı bir yapıya sahiptir. Sahibinin her hareketini merakla izler ve takip ederler. Evcil hayvan olarak tercih edilecek doğru bir seçimdir. Konuşkan bir yapıya sahiptirler.

Sağlık

Doğru bakım ve beslenme ile yaşam süresi 10-15 yıl arasında değişmektedir. Zeki bir tür olduğu için kaliteli aktiviteleri severler. Oyun kadar uykuya da düşkün bir yapısı vardır. Fakat hareketlerinin kısıtlanmaması için kilo almamasına dikkat edilmelidir. Bilinen kalıtsal bir hastalığı yoktur Havana kedilerinin.

Bakım

Bakım konusunda evcil hayvan sahiplerini zorlayacak bir durumları yoktur. Tüy yapısı kısa olduğu için haftada birkaç defa tüylerinin taranması yeterli olacaktır. Yaşına kilosuna uygun şekilde vitamin protein oranı yüksek mamalarla beslenmesi tavsiye edilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK