Hayvanlar ve Çocuklar

2669
Hayvanlar ve Çocuklar

Hayvanların Çocuk Yaşamında Yeri

Evcil hayvanlar çocukların beslenme ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Evcil hayvanlar hakkında olumlu duygular geliştirmek benlik saygısına yardımcı olabilir ve çocukların sözlü iletişim ve şefkat geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Çocuklar bir arkadaş, sırdaş veya koruyucusuna ihtiyaç duyduklarında evcil hayvanlara döner. Çocuklar genellikle evcil hayvanlarına ‘en iyi dostları’ derler. Evcil hayvanlar çocukları yargılamadıklarından veya onlara kızmadıklarından, çocuklar genellikle sırları ve özel düşünceleri ile onlara güvenirler. Evcil hayvanlar genellikle bir çocuğun ölüm ve kederli ilk deneyimidir

Çocukların sorumluluk duygularını geliştirmeye yardımcı olan hayvanlar çocukların ilk deneyimleridir. Çocukların başarılı olabileceği görevler verilerek evcil hayvanın bakımına katkı sağlaması çocukların daha özgüvenli büyümesine etki etmektedir.

Evcil hayvanı olan çocukların sosyal ve duygusal gelişiminde bir diğer önemli nokta, özerkliğin gelişimidir. Hayvan beslemek, çocuğun kendi kararlarını kendi verebilen bir birey olma becerisini arttırmaktadır.

Evde evcil bir hayvan olması, ailenin birlikte geçirdiği zamanın süresini de artırmakta ve dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişiminin, aile birliğinin güçlenmesini sağlamaktadır. Hayvanlar, kardeşlerin de birbirleriyle olan ilişkilerini olumlu yönde etkiler. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken konu ebeveynlerin çocuklara örnek bireyler olmasıdır. Çünkü çocuklar kendilerine rol model olarak ailelerini aldıkları için ailenin davranışı çocuğu da yönetmektedir. Bu açıdan saygı, sevgi ve bilinç sınırları içinde davranılmalıdır. Evcil hayvanın sorumluluğunu alan bireyler olunmalıdır ki çocuklar da ilerleyen yıllarda bu şuurla devam edebilmelidir.

Tabi bunların yanında evcil hayvanlarımızla beraber yaşarken hastalık risklerini de göz ardı etmemeliyiz. Bu riskler sadece çocuklar veya bebekler için değil evde bulunan her canlı için geçerlidir. Bu noktada evcil hayvanlarımızın temizliğine, bakımına dikkat etmeli.  Özellikle aşıları vaktinde yapılmalıdır. Düzenli veteriner kontrolleri de bu noktada önemlidir. Onların da evlerimizdeki bebek veya çocuklardan bir farkı olmadığı bilinci ile hareket edilmelidir. Hatta asla büyümeyen bir çocuk olduklarını kabullenmek gerekir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK