İran Kedisi

2707
İran Kedisi

En çok tanınan ırklardan biri olarak bilinmektedir iran kedisi. Pek çok türün atası olarak kabul edilmektedir. Dünya üzerinde büyük bir üne sahiptirler.

İran kediler sessiz sakin karakterleri ile tanınmaktadır. Sürekli kucak isteyen ve insanlarla yakın teması seven bir türdür. Sahiplerinden ilgi alaka bekleyen ve bunun karşılığında onları sadakati ile ödüllendiren bir ırktır. Her komutu algılamasa bile sahibine alıştıktan sonra onun her hareketini ilgi ile takip ederler. Sessizliği seven çok gürültülü ortamdan rahatsızlık duyan İran kedileri istemediği zaman fazla ilgiden de bunalıp sahiplerinin bulundukları ortamı terk edebilirler. Diğer türler gibi hoplamaktan ve zıplamaktan pek hoşlanmazlar. Yüksek yerlere çıkmayı pek beceremeyen bu tür yerde olurlar genelde. Fakat sevdikleri oyuncaklar varsa etrafında bulundurulması güzel olur.

Tüylerinin çok sık ve yoğun olması ile bilindiği için tüy bakımı çok önemlidir. Tüylerinin hergün taranması çok önemlidir. Ayrıca özel şampuanları ile ayda bir yıkanması önerilmektedir. Çocuklar ve köpeklerle pek anlaşamadığı bilinmektedir. Köpek bulunan ortamda iran kedileri tedirgin ve huzursuz olurlar.

Yaşam süreleri 10-15 yıl arasında farklılık göstermektedir. 3 ve 6 kilo arasında değişen ağırlıklara sahiptirler Renk olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bej, gri, siyah ve gümüş renkleri başta olmak üzere 80 farklı kürk rengi bulunmaktadır.

Tatlı ve sevimlii suratları ile güzellik yarışmalarına bile konu olan iran kedilerinin ciddi sağlık  problemleri yaşamaktadır. Bunlar arasında genetik safkan iran kedileri olmaları ilk sebepler arasında görülmektedir. Yaşadığı sağlık problemlerinin birkaçını sayacak olursak bunlar arasında nefes alamama hırıltılı nefes alma, diş hastalıkları, çene problemleri, göz kapağının içe doğru kıvrılması, gözyaşı kanallarının tıkanması, kalp hastalıkları, polikistik böbrek hastalığı, idiopatik yüz dermatiti bulunabilir.

Oldukça hareketli, zeki ve atılgan bir türdür bu kediler. Mamalarının yanı sıra kemirebilecekleri besinlerden hoşlanırlar. Badem’e benzeyen gözleri ,dolgun yanakları, kareye benzer köşeli burnu
vardır. Dik kulakları ve küçük köşeli bir ağzı vardır .Kafası orta büyüklüktedir. Sağlam bir görüntüye sahip American Shorthair’in gelişmiş bir çenesi ve omuzları vardır .Orta boy bacaklara ve sıkı patilere sahiptirler
Tüyleri; kısa ve ince olmasına rağmen soğuğa oldukça dayanıklıdır. Tüylerinin her gün taranması gerekmektedir Zıplama; hoplama ve atlama yetenekleri oldukça gelişmiştir. Birbirinden farklı renk ve desenlerde görülmekte olan Amerikan Shorthair’ın bilinen 60 farklı rengi bulunmaktadır. Genellikle gümüş rengi tüm renklerden en popüler olanıdır.

Kedi ırkları arasında Amerikan Shorthair oldukça sağlıklı ve uzun ömürlü bir türdür. Ortalama olarak 15 ila 20 yıl arasında yaşam ömrü bulunan Amerikan Shorthair, bilinen genetik bir hastalığı taşıyıp taşımadığı net bir şekilde bilinmiyor olsa da bazı türlerinde kalp hastalığı görülebilmektedir. Belirli bir olgunluğa eriştikten sonra diş fırçalanması konusunda özen gösterilmelidir. Veterinerine danışarak bu konuda yardım ve bilgi almak mümkündür

Bu türün diğer bir özelliği ise kontrolsüz mama tüketiminin bulunmasıdır. Obeziteye yatkınlığı çok fazla olan cinsin mama düzeni ve öğünlerine dikkat edilmeli. Evdeki egzersizleri ve oyunları ihmal edilmemelidir. Ayrıca veteriner hekim önerisi ile diyet programları da uygulanabilmektedir

Özellikle kediler ve köpekler başta olmak üzere evcil hayvanlarla iyi anlaşabilen bir kedi cinsidir American Shorthair. Kuşlarla da arasının iyi olduğu bilinmektedir. Saygılı ve kibar bir kişiliğe sahip olan bu tür ev ortamına kolay uyum sağlayabilen ve sahipleri tarafından sevilen bir cinstir. Yalnız kalmaktan hoşlanan ve yalnız oyunlar oynayabilme yeteneğine sahiptir. Sahiplerinden devamlı olarak bir ilgi beklemezler. İçgüdüsel olarak avcılık yeteneği gelişmiştir. Fare problemlerinin ortadan kaldırılmasında etkili bir türdür. Tabiki ev ortamında yaşayan kediler için bu özellik çok önemli değildir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK