Kaniş Köpek Cinsi

1710
Kaniş Köpek Cinsi

Hakkında

Evde ve apartman dairelerinde bakılan köpeklerin başında kaniş cinsi köpekler gelmektedir. Eskiden zenginliğin simgesi olarak bilinmekteydi bu köpek cinsi. Fakat şuan evlerde yaygın olarak görülmektedir. Kaniş köpekler şuan süs köpeği olarak besleniyor olsa da asıl özellikleri avcı köpeği olmalarıdır. Avcılarla beraber ördek avlarında kullanıldığı bilinmektedir. Kaniş köpek cinsinin kökeni Alman ve Fransız olduğu kabul edilmektedir. 16.yy da ortaya çıktığı varsayılmaktadır. Kaniş köpekleri avcılık dışında kılavuz köpek olarak kullanıldığı da biliniyor.

Kaniş Cinsi Karakter Yapısı

Kaniş cinsi çok zeki olmasıyla bilinmektedir. Bunun yanında yaşadığı ortamın da neşe kaynağıdır. Her ortama kolay uyum sağlayabilen bir yapısı olduğu için evde yabancılık çekmeyeceklerdir. Havlamayı çok seven bir ırk olduğu için eğer evde bakılacaksa küçük yaştan itibaren eğitim alması iyi olacaktır. Kendilerine gösterilen ilgi ve sevgiyi hissettikleri için karşılığını fazlasıyla sahiplerine vereceklerdir. Diğer kedi ve köpeklerle kolayca anlaşır ve uyum sağlarlar. Yaşadıkları evdeki bireylere özellikle çocuklara çok düşkünlerdir. Uzun süre yalnız kalmak Kanişlere göre değildir. Böyle bir durum olacaksa muhakkak birilerine emanet edilmeleri gerekir. Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Ama çok fazla hareket ihtiyaçları yoktur. Hergün düzenli vakit ayırmanız yeterli olacaktır onlar için.

Kaniş Cinsi Bakımı

Kaniş cinsi mutlaka boyutlarına ve yaşlarına uygun olarak beslenmelidir. Her tür için özel mamaları vardır. Bu mamalara veterinerleri ile beraber karar verebilirsiniz. Ev yemeklerinin verilmesi bu tür için pek uygun olmayacaktır. Kanişlerde ev yemekleri obeziteye sebep olabilir. Günde 2 defa mama verilmesi yeterli olacaktır onlar için.

Kanişler çok fazla bakım istemezler. Sizin vaktinizi alacak kısmı tüyleridir. Tüylerinin düzenli bakımının yapılması, aşırı uzadığı zaman kesilmesi gerekmektedir. Bunun yanında ağız enfeksiyonunu önlemek için düzenli diş fırçalanması gerekmektedir. Tırnaklarının bakımı da ihmal edilmemeli uzadıkça kesilmelidir.

Kaniş cinsinde sık rastlanan bazı hastalıklar vardır. Bunlar arasında addison hastalığı, gastrik dilatasyon, epilepsi sayılabilir. Bu rahatsızlıkların belirtileri ve önlenmesi

 için veteriner kontrolleri ihmal edilmemelidir. Bunların ihtimalini azaltmak içinde düzenli ve dengeli beslenmesi ayrıca iyi bir bakım ile hayatını devam ettirmesi önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK