Karayak Kedisi

1523
Karayak Kedisi

Hakkında

Karayak kedisi 1960 yılında bir siyam kedisi yetiştiricisi tarafından yapılan çiftleşmeler sonucu ortaya çıkarılmıştır. Adını değişmeyen fiziksel özelliklerinden biri olan beyaz patilerinden almaktadır. Karayak kedisi nadir bulunan türler arasındadır. Günümüzde de hala dikkat çeken türler arasında yerleri bulunmaktadır

Özellikleri

İnsanlar, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinirler. Eğitilmeye açık zeki bir türdür. Bilinen kalıtsal sağlık sorunları bulunmamaktadır. Su ile oynamayı seven nadir kedi cinsleri arasındadır Karayak kedileri. Evde uzun süre yalnız kalacaksa bu türü sahiplenmeniz pek doğru olmayacaktır. Çünkü yalnız kalmaktan hoşlanmazlar uzun süre.  Nadir bulunan bir ırk olduğu için zaten temin konusu da zor olacaktır.

Karayak kedileri ağırlıkları 3-6 arasında değişmektedir. Orta bor bir ırklardır. Vücutları uzun ve gerçekte olduğundan çok daha ağır bir görünüşe sahiptir. Kafaları ne büyük ne küçüktür. Vücutları orantılı bir yapıya sahiptir. Kuyruğu orta boyutlardadır ve vücutlarında sırıtmaz Dikkat çeken özellikleri arasında ağızlarının ters v şeklinde duruşudur.

Karayak kedileri kısa, yoğun ve parlak tüy yapışıma sahiptir. Belirli bir renk yapıları mevcut değildir. Renk yoğunluğu olan yerleri baş, sırt ve kuyruklarıdır.

Şefkatli, yumuşak ve sadık bir karakter yapıları vardır. Ve hareketli bir ırktır. Diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile araları iyidir. Sosyal bir yapısı vardır. Bazı zamanlarda konuşkan olabilirler. Yumuşak bir ses tonuna sahiptir.

Ömürleri 9-15 yıl arasında değişmektedir.  Kedilere karşı alerjisi olan kişiler için denemeye değer bir ırktır. Herhangi bir kalıtsal rahatsızlığı bulunmamaktadır. Kedilerde sık görülen hastalıklar dışında görülen bir hastalığı yoktur.

Bakımı

Tüylerinin haftada 2 defa taranması onun ölü tüylerden arınmasını sağlayacaktır. Suyu çok sevdiği için nadir görülen banyo ihtiyaçlarında sorun çıkaracak bir tür değildir Dişleri aksatılmadan haftada bir kez mutlaka fırçalanmalıdır. Gözleri akarsa nemli temiz bezle silinebilir. Tırnaklarının haftada bir kesilmesi yeterli olacaktır. Kum kabının temizliğine önem verilmeli ve dezenfekte edilmelidir. Dışarıdan bulaşan kalıtsal hastalıkların görülmemesi için dışarı pek çıkarılmaması önerilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK