Kedilerde Kısırlaştırmanın Önemi

934
Kedilerde Kısırlaştırmanın Önemi

Kedilerde Kısırlaştırmanın Önemi

Kedilerin kısırlaştırılmasıyla ilgili temel süre konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bu süreçte bende kedim için birçok araştırma yaptım. Biz ilk kızgınlığından sonra kısırlaştırma kararı aldık. Ameliyatını yapan doktoru da bu görüşümüzü destekledi. İlk kızgınlık süresi bir hafta yada on gün sürmektedir. Çok zorlu bir süreç olmasına karşı sevgi ile üstesinden gelebiliriz.

Neden Kısırlaştırmalıyız?

İlk kızgınlığından sonra hemen ameliyatını yaptırmak gerek ama bu süreçte erkek kedilerde eve koku bırakma gibi sorunlar olabiliyor. EŞ aramak için dostlarımız evden kaçabilir. Dişi kedilerde ise sancılı bir süreç oluyor. Bu dönemde iştahta ciddi azalmalar oluyor. Bu konuda en dikkat edilmesi gereken konu kızgınlığın bittiğine emin olmak gerek. Kızgınlık dönemindeki hayvanda ameliyat sırasında kan kaybı çok daha fazla oluyor.

Önemli Detaylar

Dişi kedilerde yumurtalık, rahim ve tüpler tamamen temizlenmelidir. Erkek kedilerde ise bu operasyon testislerin tamamen alınmasıyla yapılan bir işlemdir. Sonrasında hayvanın beslenme düzenine, bakımına ve temizliğine önem verilmesiyle bu süreç bir haftalık kısa bir zamanda bitmektedir. Bizim kedimizde de uygulanan zamanla eriyen dikişler kullanılıyor artık kısırlaştırma işleminde. Yani sonrasında dikiş alınması gibi süreçler de yaşanmıyor. Bu dönemde özellikle hayvanın kabız olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kumu da devamlı temizlenmelidir. Ameliyat sonrası süreçte 5 günlük antibiyotik uygulandı benim kedime. Ve dikişlerinin üstüne 3 gün krem sürdük.  Ayrıca hareketli olan dostlarımız için hareket alanını kısıtlamanız daha doğru olacaktır. Yarasını bir yere çarpmasını ve dikişin kanama riskinin önüne geçilmesi  için önemlidir. Kediler zamanlarının büyük bir kısmını kendilerini yalayarak geçirmektedir. Bu dönemde dikişleri kediler için büyük ilgi odağı olmaktadır. Hatta dikişlerini açan vakalar bile görülmektedir. Bu dönemde yakalık kullanılması yada imkan varsa kedimize nöbetleşe bakmak en doğru hareket olacaktır.

Bizimle ömürleri 10-15 yıl olan can dostlarımız için hayatımız içinde vereceğimiz 2 haftalık fedakarlık onun sağlığı, ömrü, mutluluğu için çok önemli. Asla hormon iğneleri akla getirilmemelidir bu dönemde. Çünkü kısırlaştırma hayat kurtarır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK