Kediler Neden Kusar?

1630
Kediler Neden Kusar?

Kusma Sebepleri

Kedilerin kusması evcil hayvan sahiplerinde paniğe sebep olabilir. Kedilerin kusmasının Çoğu zaman basit sebepleri vardır. Bu durumlarda pek korkuya gerek yoktur.

Kedilerin kusma sebeplerinin başında yuttukları tüy yumakları gelmektedir. Özellikle uzun tüylü kedilerde kusma olayı daha sık yaşanmaktadır. Kediler bildiğimiz gibi çok temiz canlılardır. Gün içinde vakitlerinin çoğunu temizlenmek için ayırmaktadırlar. Kediler tüylerini yalarken bunları tüküremedikleri için yutarlar. Bu tüyleri bir süre sonra dışarı çıkarma gereksinimi duyarlar. Bu olay da kedilerin kusmasına sebep olur. Bunun için kedilerin düzenli taranması çok önemlidir.

Kedilerin bir diğer kusma nedeni ise mamalarını çok hızlı tüketmeleridir.  Kedilerin kusmasında tabi ki mamanın da etkisi vardır. Bunun için vitamin yönünden daha zengin mamalar tercih edilmeli ve mamanın bayat olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca ilk kez kullanılan mamalar ya da değiştirilen mamalar da alışana kadar evcil hayvanlarınızda kusmalara sebep olabilir.

 Kusma sebepleri içinde sayılacak nedenler arasında yuttukları maddeler de gelmektedir. Özellikle kedilerin yutabileceği küçük oyuncaklar, lastikler, saç tokaları bunlara sebep olmaktadır. Kedimizin ulaşamayacağı yerlerde bunları muhafaza etmek daha iyi olacaktır.

Kedi Kusmaları İçin Kullanılacak Ürünler

Kedilerin tüy yumaklarını midelerinden atmaları onların sağlık sorunu yaşamaması için çok önemlidir. Bu yönden kedilerin düzenli bir şekilde bu yumakları dışkı veya kusma yoluyla dışarı atmaları için ek ürünler verilmektedir. Bunlar arasında en çok tercih edileni kedilerin de severek yedikleri kedi çimidir. Bunu yedikten sonra yaşanan kusma olayının hiçbir zararı bulunmamaktadır. Kedi sahibi olan biri olarak maalesef benim kedim çim yemek istemediği için biz başka bir yöntem bulduk. Kusmanın yoğun olduğu zamanlarda veterinerinin önerisiyle malt tüketmeye başladık. Kusma olayını azaldıkça malt verme sıklığını azaltarak devam ettirdik. Bu durumdan sonra kedimizin kusma olayı daha aza indi ve kilo almaya başladı. Tabi ki  bunları veterinere danışarak kullanmak en doğrusu olacaktır. Ayrıca iç dış parazit aşılarının vaktinde yapılması da kedinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesinde çok etkilidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK