Kedilerde Mantar

1065
Kedilerde Mantar

Kedilerde Mantar Neden Olur?

Kedilerde sık görülen bir rahatsızlıktır mantar. Bu hastalık sadece kedilerde değil diğer evcil hayvanlarda da görülebilir. Kediler mantar enfeksiyonunu diğer kedi arkadaşlarında ve kişisel eşyalarından kapabilirler. Özellikle uzun tüylü kedilerde bu rahatsızlığa daha çok rastlanmaktadır. Kedilerin düzenli taraması, aşılarının vaktinde yapılması, kum ve mama kaplarının temizliğine dikkat edilmesi başlıca önlemlerdir. Kediden kediye geçen bir rahatsızlık olan bu enfeksiyon dışardaki kedilerden veya mantar rahatsızlığı bulunan bir evcil hayvanın eşyasından da bulaşabilir  Kedilerde mantar konusunda bir diğer neden arasında kullanılan mamanın da etkisi vardır. Mamaların vitamin yönünden zengin olanları tercih edilmelidir. Ayrıca ek vitamin takviyeleri de evcil hayvanınızın hastalıklara karşı korunmasında siper olabilir.

    Kedilerinizin mantar hastalığına yakalanmasında diğer neden arasında yaşadığı stres etkili olabilir. Bu nedenle evcil hayvanlarımızın daha mutlu huzurlu bir ortama hayatını devam ettirmesine özen göstermeliyiz.

Kedilerde Mantar Belirtileri Nelerdir?

   Sürekli olarak kaşınan bir evcil hayvan ilk belirtiyi vermiş olabilir. Bu yüzden evcil hayvan sahipleri olarak her zaman hayvanlarınızın davranışlarına dikkat etmeniz gerekir. Cildinde kızarıklıklar olması, belirli bölgelerde renk koyulaşması, kulak tüylerinde dökülmeler, kötü koku, ciltte yağlanma başlıca belirtiler arasındadır. Bu belirtiler ile karşılaşınca mutlaka ama mutlaka veteriner kontrolünde tedavisine başlanmalıdır. Bu aşamada kedinizin eşyaları kaynar suda yıkanmalı ve temizlenmelidir. Mantarı tekrarlayacak etkenler ev ortamından kaldırılmalıdır.

Tedavi Sırasında Dikkat Edilecekler

     Mantar tedavisinde veteriner hekiminiz mantarın türüne göre tedavi uygulayacaktır. Çeşitli kremler, merhemler ve şampuanlar bu süreçte tedavinin bir parçası olacaktır. Ayrıca bu süreçte evinizin temizliğini de iki katına çıkarılmalıdır. Çünkü bu enfeksiyon uzun süre bulaşan zeminlerde ve eşyalarda varlığını sürdürebilmektedir. Bu tedbirler enfeksiyonun tekrarlamasının önüne geçecektir. Ayrıca kedinizin yeterli güneş ışığı alması da mantar tedavisinde etkilidir. D vitamini bu süreçte olumlu yönde etkili olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK