Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

476
Köpekler İçin Zararlı  Gıdalar

Bu yazıda neler var?

1. Avakado

İçeriğinde persin denilen madde köpekler için toksik etki yaratmakta olduğundan avakado köpekler için zararlıdır.

2. Alkol

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de karaciğer, kalp ve beyin organları için son derece tehlikeli bir içecek türüdür.

3. Soğan ve Sarımsak

Fazla miktarda alındığında içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle köpeklerde zehirlenme riskine yol açmaktadır.

4. Kahve, Çay ve Kafeinli İçecekler

Fazla miktarda alındığında sonu ölümle sonuçlanabilecek etkiler doğurabilir. Hıslı nefes alıp verme, kalp atışı ritmi bozukluğu gibi yan etkilere sebep olur.

5. Üzüm ve Kuru Üzüm

Çekirdekleri köpekler için toksik madde barındırmaktadır ve yavru köpeklerde ölümle sonuçlanabilecek etkilere sebep olabilir.

6. Süt ve Süt Ürünleri

Köpekler laktoza karşı duyarlı olduğundan süt ve süt ürünleri ishal yapar ve sonu ölümle sonuçlanabilecek etkilere sebep olabilir. Yavru ve yetişkin köpeklere kesinlikle süt verilmemelidir ve yemeğine süt karıştırılmamalıdır.

7. Sakız ve Şeker

Sakızın bağırsaklara yapışma riski vardır şekerin ise diyabete, diş sağlığını olumsuz etkilemeye ve obeziteye yol açtığı bilinir. Köpekler için son derece zararlı iki gıda ürünüdür. 

8. Çikolata

İçeriğinde bulunan theobromine adlı toksik madde yüzünden köpekler için son derece zararlı gıdaların başında gelir. Fazla tüketimi diyabete, obeziteye, körlüğe ya da ölüme neden olabilir.

9. Kemikler, Yemek Artıkları ve Yağlı Yiyecekler

Yemek artıkları ve yağlı yiyecekler sağlıksız, besin değerleri orantısız gıdaların başında gelir. Köpeklerin aşırı kilo almasına ve yağlanmasına neden olur. Pişmiş kemiklerin parçaları ve pişmiş/çiğ tavuk kemiği ise köpekleri bağırsağını yırtma ihtimali bulundurduğundan tehlikelidir. Oynaması ya da çiğneyip, yemesi için dana gibi büyük baş hayvanların kemikleri tercih edilmelidir. 

10. Hurma, Şeftali ve Erik

Çekirdekleri ve çekirdek oyukları toksik madde barındırır.

11. Çiğ Yumurta

Çiğ yumurtada salmonella riski olduğundan dolayı son derece tehlikelidir. Ayrıca bu mikrop, köpeklerden insanlara da geçebilir. 

12. Tuz ve Baharatlar

Köpekler için gereksiz ve son derece zararlı gıdalardır. Asla verilmemelidir.

14. Mayalı Hamur

Mayalı çiğ hamur köpekler için zararlı gıdaların başında gelir. 

15. İnsanlar İçin Üretilen İlaçlar

Köpekler ve insanlar aynı vücut anatomisine sahip değildir. Dolayısıyla insanlar için ayarlanan dozlar, bitkisel  ürünler ve  kapsüller köpekler için fazla gelebilir ve ölüme neden olabilir. 

16. Soya

Soya, insanlar için zararlı olduğu gibi köpekler için de zararlıdır. İçeriğinde soya bulunan gıdalar ve kuru mamalardan uzak durulmalıdır. Günümüzde seri imalata geçen soya yan ürünleri yani soya sütü, soya yağı, soya protein tozu, soya peyniri, soya fıstığı v.b gibi soyalı tüm işlenmiş ürünler fermente edilmiş soyadan yapılmamaktadır. Fermente edilmemiş soya ve soya ürünlerinin protein sindiriminin sağlayıcısı olarak bilinen tripsin enziminin fonksiyonunu bozuyor. İçeriğindeki fitatlar, çinko ve demir gibi hayati minerallerin bağırsaktan kana geçmesini kısıtlıyor. Soyanın diğer zararlarına değinecek olursak başlıca nedeni alerji, tiroit hastalıkları, bağışıklık sistemine olan zararı, kalp hastalığı ve kansere neden olmaktadır.  Eğer soya içeren mamalara bakarsanız içeriğinde soya proteini izolatı hammaddesini çok sık görürsünüz. S.P.İ üretimi sırasında oluşan lizinoalanin, nitrit, MSG, flor bileşikleri gibi çeşitli toksinleri de beraberinde barındırır. 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK