Labradoodle Köpek Irkı

1762
Labradoodle Köpek Irkı

Hakkında

Labradoodle köpek ırkı Labrador Retriever ve Poodle köpek ırkının melezlenmesi sonucu ortaya çıkarılmıştır. Tam bir aile köpeği olma özelliğine sahiptir. İlk olarak Avustralya’da üretilmiştir. Bu köpek cinsi dünya üzerinde büyük bir üne sahip olmuştur. Popülitesi bu kadar yüksek olan bu köpek ırkı maalesef ülkemizde çok bilinmemektedir. Melez bir ırk olduğu için de Amerika’daki bazı dernekler tarafından kabul görmemiştir.

Labradoodle Köpek Irkı Özellikleri

Labradoodle köpek ırkı orta boyutta bir cinse sahiptir. Erkeklerde ve dişilerde de boy oranları 33-36 santimetre arasındadır. Ağırlıkları da erkek ve dişilerde 10-35 kilogram arasındadır. Ortalama yaşam süreleri 13-15 yıl civarıdır.

Çok sosyal bir yapısı olduğu için bekçi köpeği olmaya uygun değildir. Yabancılarla dahi çok iyi anlaşabilen Labradoodle, diğer köpekler ile de çok iyi anlaşır. Görünüş olarak geniş bir kafaya, geniş gözlere ve göz hizasında kulaklara sahiptir. Yaşam ortamı olarak apartmanlara gayet güzel uyum sağlarlar. Eviniz bahçeli ise bu onlar için daha güzel olacaktır. Etrafını çitlerle çevirdiğiniz bir bahçe güvenliği için de önemlidir. Günlük egzersiz ve aktivite ihtiyacı orta düzeyde olan bu cinsi bahçede gezdirebilirsiniz. Günlük düzenli olarak ayırdığınız vakitler ona yeterli olacaktır. Eğitilme konusunda başarısı yüksek olan bir cinstir. Koruma özelliği orta derecede olan bir türdür. Bekçilik özelliğinin bulunmadığı bu cinsin yabancılarla arasını iyi olduğunu belirtmiştik. Sevgi dolu yapısı ile sahibine ailesine hatta bütün evcil hayvanlara karşı iyimser tavır içindedirler. Tam bir aile köpeği olduğunu belirttiğimiz bu cins çocuğunuzla oyunlar oynayabilir onunla vakit geçirirken aktivite ihtiyacını da karşılamış olur.  

Labradoodle Köpek Irkı Bakımı

Poodle etkisinden dolayı tüy tipleri çeşitlilik göstermiş olsa da genellikle düz veya kıvırcık yapıda olduğu gözlenmiştir.  Renk olarak beyaz, krem, kahverengi, siyah türlerinde görülebilir. Tüy dökme özelliği çok şiddetli değildir. Bazıları hiç tüy dökmezken bazılarında nadiren de olsa görülebilir. Tüylerinin keçeleşmesini önlemek için düzenli olarak taranması gerekir. Eğer tüy yapısı çok kıvırcık ise bu tarama işlemini daha sık hale getirebilirsiniz. Besin değeri yüksek mamalar ve düzenli veteriner kontrolleri ile sağlıklı bir ömür geçirecektir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK