Laperm Kedisi Cinsi

1311
Laperm Kedisi Cinsi

Hakkında

Laperm kedi cinsi ilk olarak çiftçiler tarafından fark edilmiştir. Hangi kedilerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Kısa sürede ilgi odağı haline gelmiştir. Laperm kedisi 2002 yıllarında ödüle layık görülmüştür. Amerika’da ortaya çıkan ve daha sonra İngiltere kıyılarına kadar ulaşan bu kedi türü oldukça büyüleyici, sevecen ve akıllı halleriyle ailelerin ve insanların dikkatini çekmiş.

Laperm kedisinde görüntü olarak en dikkat çeken şey kabarık tüyleridir. Kıvırcık yapışa olan kabarık tüy yapısı koyunları andırmaktadır. Tüylerinin yapısı yumuşak ve ipek gibidir. Vücut yapısı gayet orantılı ve kaslı yapıya sahiptir. Renk konusunda belirli bir renk yoktur. Bu cins her renkte görülebilmektedir.

Laperm Kedisi Karakteri

Oldukça meraklı bir yapıda olan Laperm kedi türü çevresine karşı çok ilgilidir. Çevresinde olup biten her şeyi ilgiyle izlerler. Ailesine ve sahibine karşı güçlü bir bağ ile bağlıdır. Fazla konuşkan bir yapısı olmasa da sahibi ile iletişim kurmaktan hoşlanırlar. İlgi ve alakayı çok seven bu tür yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Mutlaka yanında birileri olması gerekir. Bu nedenle yoğun iş temposuna sahip aileler veya kişiler için pek önerilmemektedir.

Çevresine karşı ilgili olduğunu belirttiğimiz Laperm cinsi için eğer bahçe varsa keyif verici olacaktır. Bahçede vakit geçirmekten ve küçük gezintiler yapmaktan pek hoşlanırlar. Fakat bu sırada kedinizin güvenliğini sağlamanız çok önemlidir. Çünkü başıboş bırakıldığı zaman kısa sürede uzaklaşabilirler.  

Laperm kedi cinsi çocuklu aileler için uygun bir türdür. Çocuklarınız için oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Fakat yeni yürümeye başlayan çocuklar için biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Çocuklar ile olduğu kadar diğer evcil hayvanlar ile de arası iyidir. Evinizde bulunan kedi ve köpek dostunuzla çok iyi anlaşacak karaktere sahiptir.

Laperm Kedisi Bakımı

Laperm kedisinin koyun yününe benzer tüyleri muhakkak her gün taranmalı ve ölü tüylerden arındırılmalıdır. Bunların yanında evin temizliği su ve mama kabının temizliği de çok önemlidir. Laperm cinsinde kaliteli mama çok önemlidir. Kedinizin sağlıklı ve huzurlu bir ömür yaşaması için veteriner kontrollerinin düzenli olarak yapılması da şarttır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK