Maltese Terrier Köpek Irkı

3329
Maltese Terrier Köpek Irkı

Hakkında

Malte terrier köpek ırkı insanların bir köpekte aradığı bütün özellikleri taşıyan bir ırk olarak bilinmekte. Bu cins kucakta olmaya bayılan, iyi huylu ve nazik bir ırk olarak karşımıza çıkmakta. Bu cins sosyal yapısı ile bilinmesine rağmen bazen insanlara karşı mesafeli tavırlar sergileyebilmekte. Meraklı, hızlı ve hareketli olan bu minik dostunuz çok fazla hareket ihtiyacına gerek duymaz. Büyük köpeklere oranla yapı olarak küçük duran bu ırkın güvenlik ihtiyacını doğru olarak sağlamanız önemlidir. Dostunuza nasıl davranırsanız karşılığını aynı şekilde vereceği için onu çok şımartırsanız ve bebek gibi korumacı olursanız tavırları bu şekilde şekiller. Bu yüzden kendinden emin tavırlar sergilemeniz önemli olacaktır.

Eğer küçük bir ırk istiyorsanız ve tür konusunda alerjiniz varsa bu cins doğru bir tercih olacaktır. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Bu nedenle aranızda psikolojik sorunlar yaşanabilir. Birkaç saatten fazla yalnız kalmaktan hoşlanmazlar çünkü. Mutsuz olurlarsa eğer bu durumu havlayarak yada bir şeyleri çiğneyerek gösterirler. Eğer uzun süre yalnız kalacaksa veya devamlı seyahatlere çıkıyorsanız eğer bu cins sizin için uygun olmayacaktır.

Oyuncu bir tür olarak bilinen bu tür zeki oyunlardan pek hoşlanırlar. Çocuklarla iyi olmasından dolayı çocuklarla oyun oynaktan memnun olurlar. Güvenilir olarak bilinen bu tür çocuklu aileler için de doğru olacaktır. Çocuğunuzu yanına korkmadan bırakabilirsiniz.

Maltese Terrier Bakımı

Sık sık fırçalama tarama ihtiyacı olan bu türün tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Eğer düzenli olarak yapılmazsa tüylerde keçeleşmeler oluşabilir. Bu nedenle tüy bakımının daha kolay olması için aslında veterinerler tarafından tüylerinin kısaltılması önerilmekte. Kolay banyo yaptırabilir ve temizliğini yapabilirsiniz bu ırkın.

Soğuğa karşı dayanıksız olan bu ırkı eğe soğuk veya rutubetli yerlerde gezdirirseniz hastalanmasına sebep olabilirsiniz. Ağız ve göz çevresinin gün içinde birkaç defa ıslak mendille silinmesi önerilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK