Mavi Rus Kedisi

2372
Mavi Rus Kedisi

Özellikleri

Mavi Rus kedisi zarif vücut yapısı ile Rusya’ya ait bir kedi türüdür. En pahalı kedi türlerinden biri olduğu bilinmektedir. Zarif bir vücut yapısına sahiptir ve orta boy kedi ırklarındandır. Kedi dünyasının düşünürleri olarak da adlandırılmaktadırlar. Tüyleri parlak ve çok güzel bir renktedir.  Fakat tüy renginin aksine çok zıt bir göz rengine sahiptir. Çok sevimli bir yapıya sahip olması aileler tarafından çok tercih edilmesine sebep olmuştur.

Mavi Rus kedileri doğaları gereği sessiz ve narin bir yapıya sahiptir. Bu özellik dişi kedilerde daha baskın olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanında çok şefkatli bir yapısı vardır. Çocuklar ile arası çok iyidir. Bebeklere karşı bile çok sevecen bir yapıları vardır. BU özellikler de onların aileler arasında çok  popüler olmasına sebep olmaktadır.

Diğer kedi türleri gibi dışarıda vakit geçirmekten hoşlanırlar. Evin bahçesinde ona uygun bir alan oluşturulabilir. Bunun dışında uykusuna da çok önem veriri ama uyku dışında oyalanacak şeyler isteyebilir. Mavi Rus kedinize dostluk edecek bir evcil hayvanınız olabilir. Bu konularda uyumlu bir türdür. Tanımadığı insanlara karşı mesafeli olan bu tür kişileri analiz ettikten sonra yakınlık kurabilir. Ailesine ve sahibine olan bağı çok yüksektir.

Görünüşü Ve Bakımı

Mavi Rus kedileri yoğun fakat kısa bir tüy yapısına sahiptir. Vücut yapısı kaslıdır.  Yüzünde eksik olmayan bir gülümseme hakimdir. Yüzü diğer kedi türlerine göre kemikli bir yapıdadır. Gözleri badem şeklinde ve zümrüt yeşili rengindedir. Tüy renkleri mavi, siyah beyaz olarak farklılık göstermektedir.

Mavi Rus kedisi bakımında titiz olmak ön plandadır. Kaliteli mamalar ile beslenmesi öncelikleri arasındadır. Bunların yanında çevre koşulları da çok önemlidir. Haftada birkaç def tüylerinin taranması ölü deri ve tüyleri atmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında ağız sağlığı için düzenli diş fırçalanması önerilmektedir. Kulaklarının haftada bir nemli bir bezle silinmesi önerilmektedir.  En uzun yaşayan kedi ırklarından biri olarak bilinen Mavi Rus kedilerinin ömrü 15-20 yıl arasında değişmektedir. Düzenli beslenme ve rutin aşı kontrolleri ile kalıtsal hiçbir hastalığı bulunmayan kedinizle sağlıklı bir ömür geçirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK