Nebelung Kedi Irkı

2414
Nebelung Kedi Irkı

Hakkında

İlk olarak ABD’de geliştirilen bir türdür. Tüy yapısı olarak orta uzunlukta İki mavi Rus kedisinin çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiştir. Sayıca az olan bu tür İngiltere ve Amerika’da görülmektedir. Dünyanın en pahalı kedi ırklarından biri olarak bilinen Nebelung türü Gümüş renklere sahip tüylere sahiptir. Tüyleri parlaktır ve çok dikkat çekicidir. Karakter olarak nazik ve sevecen bir yapısı vardır.

Nebelung Kedisi Özellikleri

Dünyanın en sağlıklı kedi türlerinden biri olan Nebelung kedilerinin ortalama ömürleri 15-18 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Tabiki bunun için sağlıklı bir ömür geçirmesi ve kaliteli mama ile beslenmesi şarttır.

Nebelung kedisi utangaç yapıya sahip olsa da ev ortamına sahibine ve evdeki bireylere alıştıktan sonra onlara karşı sevecen ve ilgili tavırlar sergilemektedir. Ama eve yabancı kişiler geldiği zaman utangaç tavırları tekrar ortaya çıkmakta ve onlardan köşe bucak saklanmaktadır. Diğer kediler gibi Nebelung kedisi de yalnız kalmaktan hoşlanmamaktadır. Ailesi ve sahibi ile devamlı iletişim halinde olmayı ve onlarla konuşmayı çok severler. Yeni yerler keşfetmek ve oyunlar oynamak onlar için vazgeçilmez hobiler arasında bulunmaktadır. Çok zeki olduklarını da unutmamak gerekir.

Orta boy kedi ırkları arasında bulunmaktadırlar. Bacakları ince yapıdadır. Vücut olarak kaslı bir görünüme sahiptir. Oldukça sakin ve utangaç yapıda olan bu türün çocuklarla arası gayet iyidir. Özellikle yavruyken beraber büyütülen çocuklarla bağı çok kuvvetlidir. Yine de çok küçük bebeklerle yalnız bırakılmaması faydalı olacaktır. Diğer kedilerle ve köpeklerle de arsı iyidir. Onlarla ev içinde vakit geçirmekten ve yeni şeyler keşfetmekten hoşlanırlar.

Nebelung Kedisi Bakımı

Nebelung kedisinin bilinen kalıtsal bir rahatsızlığı bulunmamaktadır. Bu nedenle Sağlıklı ve kaliteli bir ömür geçirmesinin onun hayat şartlarını güzelleştirecektir. Orta uzunlukta olan tüylerinin düzenli olarak taranması onun ölü deri ve tüylerden arınması için önemlidir. Bunun yanında tırnak bakımına dikkat edilmeli düzenli olarak kestirilmelidir. Mama ve su kaplarının dezenfekte işlemi sık sık tekrarlanmalı mikropların oluşması önlenmelidir. Ayrıca kaliteli ve yeterli miktarda kuru mama tüketimi onlar için yeterli olacaktır. Veteriner kontrolleri ihmal edilmemeli aşıları düzenli ve vaktinde yaptırılmalıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK