Ocicat Kedi Cinsi

3694
Ocicat Kedi Cinsi

Ocicat Kedi Cinsi

Hakkında

Ocicat kedi cinsi ilk olarak Amerikada görülmüştür. Küçük bir leoparı andıran fiziksel özelliğinin yanında çok sevecen ve uysal bir karaktere sahiptir. Orta büyüklüğe sahip olan Ocicat kedisinin Habeş kedisinden türediği düşünülmektedir. Ocicat ırkı 1987 yılında resmi dernekler tarafından kabul edilmiştir. Popülerliği her geçen gün artan bu cinsin fiyatı da oldukça pahalıdır.

Ocicat Kedisi Karakteri

Sahibi ile son derece güçlü bir bağa sahiptir. Oldukça akıllı ve zeki yapısından dolayı eğitilebilir türler arasındadır.  Ev ortamını çok seven bu tür için dışarıda bulunmak veya bahçede gezintiye çıkmak hiç önemli değildir. Evde ailesi ve sahipleriyle beraber olması onlar için en keyif verici aktivitedir. Devamlı kendisiyle ilgilenilmesinden hoşlanan bir tür olduğu için yalnız kalmaktan nefret ederler. Uzun seyahatler ve yoğun iş temposuna sahip bir yaşantınız varsa eğer bu kedi sizin için doğru bir tercih olmayacaktır. Çevresi ile iletişim kurmaktan ve konuşmaktan çok hoşlanırlar. Oldukça atik bir yapıya sahiptir. Getir götür oyunlarına bayılırlar.

Çocuklar ile arasının çok iyi olduğu bilinmektedir. Sakin tavırları ile ailelerin tercih edebileceği kedi cinsleri arasındadır. Çocuklar ile vakit geçirmekten ve oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Diğer evcil hayvanlar ile de arası iyidir. Özellikle yavruyken bir arada büyütülürse kendilerine çok sağlam bir dost edinmiş olurlar. Fakat yabancı hayvanlara karşı bu tavrı sergilememektedirler. Bu konuda dikkatli olmanız gerekecektir.

Ocicat Kedisi Bakımı

Ocicat kedi türünde de diğer ırklarda olduğu gibi hijyen çok önemlidir. Yaşadığı ortamın temizliği, kullandığın eşyaların ve oyuncakların dezenfektesi düzenli olarak yapılmalıdır. Bakım konusunda tüylerinin düzenli olarak taranması ve ölü derilerden arındırılması çok önemlidir.  Sağlıklı bir yaşam sürmesi için beslenme düzenine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Kediler çok fazla banyo ihtiyacı duymalar bu nedenle gerekli zamanlarda ılık bir banyo yaptırılması onlar için yeterli olacaktır. Kulaklarında biriken tozun ve kirin haftalık olarak nemli bir bezle silinmesi yeterlidir.  Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi de hem sizin hemde kediniz için önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK