Papillon Köpek Cinsi

2636
Papillon Köpek Cinsi

Hakkında

Çok eski ırklar arasında bulunan Papillon cinsinin kökeni 700 yıl öncesinin Avrupa’sına dayanmaktadır. Papillon cinsinin resimleri Rönesans döneminde birçok tabloda kendine yer edinmiştir. Fransız kökenli bir köpek olduğu bilinmektedir.

Papillon görünüş olarak ufak ebatlarda ve çok uzun tüylere sahiptir. Vücudunda dikkat çeken en önemli yeri uzunca yapıda olan kuyruğudur. Hatta kuyruğu sebebiyle çoğu zaman farklı isimler kullanılmıştır Papillona. Kürk rengi genel olarak beyazdır. Ağırlığı erkek olanlarda genelde 4-5 arasındadır. Bu oran dişilerde3-4 olarak değişmektedir. Yaşam sürelerinin 13-16 yıl arasında olduğu görülmektedir.

Papillon Karakter Yapısı

 Papillonların kulakları bir kelebeği andırdığı için bazı insanlar tarafından kelebek köpeği olarak adlandırılmaktadır. Görünüm olarak sevecen olsa da aşırı tepki verecek şekilde davranışları olabilir. Zeka Papillonlarda da öne çıkan bir özelliktir. Ev için uyumlu olsalar da ev dışında oynamaktan çok hoşlanırlar. Ev içerinde ise gayet uyumludurlar. Sahibinin sözünden çıkmayarak sessiz davranışlar sergilemektedirler. Sahiplerine karşı mükemmel bir bağ ile bağlıdır. Yabancılara karşı ise mesafeli bir tutum sergilerler. Diğer köpeklere karşı havlama durumu yaşanabilir bu cinste. Fakat küçük yaştan itibaren kedilerle büyümesi durumunda kedilerle uyumlu olabilirler. Papillon oldukça sevecen ve sosyal bir ırktır. Bu köpeklerin çocuklarla arası oldukça iyidir. Onlarla oyun oynamaktan keyif aldığı bilinmektedir.

Papillon Bakımı

Son derece uyumlu olmasıyla bilinen bu köpek ırkında karşınıza çıkabilecek sorun havlaması olabilir.  Kapı çalınınca veya evinize gelen yabancı misafirlere karşı havlayarak tepki gösterebilirler. Bu nedenlerden dolayı eğer apartman dairesinde yaşıyorsanız küçük yaşlardan itibaren havlama konusunda köpeğinizi eğitmelisiniz. Evde veya dışarda olması onun için çok sorun olmamaktadır. Ama egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır. Hergün düzenli olarak ona vakit ayırılmalıdır.

Papillon cinsinin bakımı konusunda tüylerine dikkat edilmelidir. Uzun tüylerinde dolayı hergün düzenli olarak taranmalıdır. Koku sorunu Papillonlarda pek görülmemektedir. Bu yönden son derece temizlerdir. Gerektiği zamanlarda veterinerlerin önerdiği kuru şampuanlar ile bakımları sağlanabilir. Tırnak bakımına dikkat edilmeli düzenli olarak kesilmelidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK