Pekinez Köpek Irkı

3137
Pekinez Köpek Irkı

Hakkında

Pekinez köpek ırkı sevimli görüntüsüyle kadınların gönlünde taht kurmuş bir ırktır. Sevimli ve sahibine karşı olan ilgili tavırları onu vazgeçilmez kılan sebepler arasında. Pekinez köpek türü süs köpeği kategorisinde yer almaktadır. Pekinez türü bir köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsanız eğer sağlık sorunu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Kalıtsal rahatsızlıkları olan bu türün safkan olması bu durumlarda çok önemlidir.

Bu türün boy konusunda oranı dişi ve erkekte 30 santimetredir. Kilosu da erkek ve dişi de 3-5 arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süresi ise 13-15 yıldır.

Pekinez Köpek Irkı Karakter Yapısı

Pekinez ırkı süs köpeği olmasına rağmen bazı durumlarda kendisini tehlikeye atacak kadar korkusuzdur. Sahibine karşı çok sevecen tavırlar sergilemesine rağmen yabancılara karşı mesafeli davranmaktadır. İnatçı tavırları sebebiyle bazen sahiplerinin otoritelerini alt üst etmektedirler.  Kıskanç tavırları nedeniyle aile ve çocuklu olan kişilerin bu dostumuzu sahiplenmesi pek önerilmemektedir. Kendi bildiklerini her zaman doğru kabul eden Pekinez ırkına istemediği bir şeyi yaptırmak neredeyse imkânsızdır. Sert sevilmekten asla hoşlanmazlar. Onlara karşı nazik olmanız gönüllerini fethetmeniz için önemlidir. Havlama güdüleri üst düzeyde olduğu için bekçilik konusunda da iyi olabilirler.

Pekinez köpek ırkı apartman yapısına çok uygundur. Çok fazla egzersiz ihtiyacı bulunmamaktadır. Özellikle bahçesi olan evler olması gerekmemektedir bu ırkta. Apartman dairesinde de rahatça yaşamını sürdürebilir. Her hayvan gibi egzersiz ihtiyacını sahipleri olarak karşılamanız gerekmektedir. Bunun için gün içinde ona ayıracağınız düzenli vakitler yeterli olacaktır.

 Pekinez Köpek Irkı Bakımı ve Sağlık

Bu türün sizi bakım konusunda zorlayacak tek problemi tüyleridir. Tüyleri ile ilgili bakımına biraz fazla zaman ayırmanız gerekebilir. Özellikle gözlerinin önüne düşen tüyleri onu rahatsız edecektir. Eğer apartman dairesinde bakıyorsanız tüylerini kısaltmanızda fayda var. Tüylerinin çok olmasına oranla dökülme durumu orta derecedir.

Sağlık sorunları konusunda küçük köpek ırklarının sahip olduğu hastalıkları taşımaktadır. Patella çıkığı bu köpek ırkının yaşayabileceği en büyük sağlık sorunu olabilir. Bunun yanında gözlerinde ve testislerinde sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK