Pug Köpek Irkı

5077
Pug Köpek Irkı

Hakkında

Pug köpek ırkının ataları konusunda net bir bilgi olmamakla beraber en eski ırklardan biri olduğu düşünülmektedir. Ortaya çıkış zamanı M.Ö 400 lü yıllarda Orta Asya olduğu tahmin edilmektedir. Kısa tüylü Pekingese’den türedikleri ihtimal olarak düşünülüyor.

Ortalama yaşam süresi 2-5 yıl arasında farklılık göstermektedir. Orijinal işlev olarak süs köpeği olarak adlandırılmaktadır.  Kilo aralığı erkek veya dişi de de 6-8 arasındadır. Pug köpeklerinin renkleri genelde gümüş rengi veya kayısı kahverengisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karakter Yapısı

Sahibine karşı sevecen ve iyi huyludur. Isırma eğilimi olmasına rağmen sevecenlerdir. Apartman hayatına kolaylıkla uyum sağlayabilirler Çok fazla hareket ihtiyacı bulunmaması nedeniyle bahçe olmazsa olmazları değildir bu köpeği sahiplenen kişiler için. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalar bu tür için uygun değildir. Pug ırkı düz bacaklı kısa ve güçlü bir yapıdadır. Bol hareketli oyunlardan memnun olurlar. Düzenli egzersiz ihtiyacını karşılamanız onun sağlığını korumasını için önemlidir. Gereksiz havlama durumları görülmez bu cinste. İnsana arkadaşlık edebilecek bir karaktere sahiptir. Son derece mutlu, uyumlu ve sevecen yapıları vardır. Ama bazen inatçı olabileceklerini aklınızdan çıkarmamalısınız. Çok zeki olmalarından dolayı eğitilmekten çabuk sıkılırlar. Sahiplerinin ses tonuna karşı duyarlıdırlar. Yabancı insanlar ile d arası iyidir. Eve gelen misafirlere karşı sevecen tavırlar sergilerler. Çocuklar ile de arası gayet iyidir. Eğer evde başka evcil hayvan düşünüyorsanız uyumlu olabilirler. Fakat özel ilgi istedikleri zaman biraz kıskanç olabilirler.  

Pug Köpek Bakımı

Pug köpek bakımında sizi zorlayacak durum pek bulunmamaktadır. Tüylerinin kısa olması bu konuda sizi rahat ettirecektir. Tüylerinin düzenli olarak taranması onlar için yeterli olacaktır. Özellikle banyo yaptırdıktan sonra derisinin ıslak kalan yerlerini kurutmanız önemlidir. Yüz hatlarının ve derisinin kıvrık yapıda olması oralarının nemli kalmasına ve tahrişlere sebep olabilmektedir.  Mevsimsel olarak yılda 2 defa tekrarlayan tüy dökme zamanında çok fazla tüy dökmesi ile bilinmektedir.  İlk defa köpek sahiplenecek kişiler için doğru bir seçim olacaktır. Bu köpek cinsinde deri problemleri ve epilepsi hastalığı bilinen sağlık sorunları içindedir. Bu konu için de düzenli veteriner kontrolleri sizin için yeterli olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK