Ragdoll Kedisi

3036
Ragdoll Kedisi

Tarihi

Ragdoll kedileri ilk kez California’da 1960’lı yıllarda Ann Baker tarafından üretilmiştir. Baker’in kurduğu bir vakıf aracılığı ile tüm ülkeye tanıtılmıştır bu kedi cinsi. Bu ırk güzel görüntüsü ve etkileyici kürkü sayesinde kısa sürede yaygınlaşmaya başladı.

Ragdoll Kedisi Kişiliği ve Görünümü

Ragdoll oldukça yavaş olgunlaşan bir türdür. Beş yaşına kadar küçük bir çocuk gibi davranışlar sergileyebilmektedir. Bir hayli meraklı olan bu dostumuz etrafında olup biten her şeye çok ilgilidir. Fakat bunların yanında kendi kararlarına saygı duyulmasını da beklemektedir. Ayrıca bir yabancının peşine kolayca takılıp gidebileceği için gözünüzün üstünde olmasında fayda var. Çocuklarla arası gayet iyi olan bir dosttur. Kendine ait bir alanı ve oyuncaklarının olması Ragdoll kedilerine kendilerini iyi hissettirecektir. Pençelerinin yerde olmasından hoşlanırlar. Kıyafet giymekten de hoşlanmaktadırlar.  Meraklı kişiliklerinin yanında bir hayli zeki olan bir türdür. Yeni yerler keşfetmekten ve öğrenmekten zevk alırlar.

Ragdoll kedileri orta uzunluktaki bir tüy yapısına sahiptir. Son derece büyük ve güzel gözlere sahiptirler ve göz renkleri her zaman mavidir. Ragdoll kedileri orta büyüklükteki kulak yapısına  ve kaslı vücut yapısı ile ağır bir kedidir. Bacak yapısı orta uzunlukta olup oldukça güçlü olduğu bilinmektedir. Bu türün en sık rastlanan renk tonları mühür, mavi, çikolata, leylak, krem, kırmızı ve tekir olduğu bilinmektedir.

Ragdoll Bakımı

Ragdoll kedisi sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için titiz ve hijyenik olmaya dikkat edilmelidir. Kaliteli mamalar ve vitaminler ile beslenmelidir. Mama ve su kapları düzenli olarak yıkanmalı ve su ile durulanmalıdır. Tüyleri hergün taranmalı ölü tüylerden arındırılmalıdır. Ayrıca ağız sağlığı için diş fırçalanmasına dikkat edilmeli düzenli olarak yapılmalıdır. Evin temizliğine dikkat edilmeli ayrıca oyuncakları da düzenli aralıklarla yıkanmalıdır. Kulakları haftada bir kez nemli temiz bir bezle temizlenebilir. Tırnakları rutin olarak hem kendisi hemde çevresi için kesilmelidr.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK