Samoyed Irkı

2213
Samoyed Irkı

Özellikleri

Bembeyaz ve çok sevimli olan bir türdür. Görüntüsü her zaman gücü, güzelliği ve çevikliği yansıtır. Orta boya sahip bir ırktır. Çok güzel bir gülüşe sahiptir.

Yetişkin erkek samoyedler 20-30 kilo arasında görülmektedir. Dişilerde ise bu oran 15-22 kilo arasında farklılık gösterebilir. Bu köpeklerin gözleri koyu renkli badem biçimindedir ve göz çevresi siyahtır. Kuyruğu görece uzun ve yoğun tüy ile kaplıdır. Samoyedlerin kürkleri çift katlıdır. Kulaklarının içine kadar a tüy vardır ayrıca. Samoyedlerde en çok görülen renk tabiki beyazdır. Fakat bazen beyaz-krem kombinasyonu da rastlanabilir. Ama genel olarak beyaz renk hakimdir.

Karakter Yapısı

Samoyedler iyi mizaçlarıyla tanınan bir ırktır. Samoyedler son derece sevgi dolu bir yapıdadır. Ve bu sevgilerini saklamak ile uğraşmazlar. Sadece tek bir kişiye bağlılık ve sevgi duymak yerine bütün aileyi kucaklayabilecek hatta gele misafirleri de bu çembere alabilecek bir karakteri vardır. Tabi bağımsız bir tarafları olduğunu da aklımızın bir köşesinde her zaman bulundurmalıyız.

Zaten sevgi dolu bir yapıya sahip olduğu için çocuklar ile de arası çok iyidir. Onlardan gelen daha fazla gelen ilgiyle haddinden fazla memnun olabilirler. Eğitilmesi gereken bazı davranışları vardır. Çünkü insanlarla karşılaşmalarında verdikleri heyecanlı tepki ve yalama isteği insanları rahatsız edebilir. Karakter gereği ses çıkarmaktan çekinmeyen bir türdür. Fakat bekçi köpeği olarak çok yanlış bir seçim olacaktır. İnsanlara karşı davetkâr ve sevgi dolu yapısı onu bu konuda maalesef başarısız yapmaktadır.

Eğer farklı bir evcil hayvanınız veya köpek dostunuz varsa Samoyedler bu konuda çok iyidir. Onlarla sağlıklı bir iletişim kurabilir ve çok iyi dost olabilirler.

Bakımı ve Beslenme

Yemek artıkları bu tür için zararlı olabilir. Sindirim sistemlerinde sıkıntılara yol açabilir. Pişmiş kemikler ve yüksek yağ içeren yiyecekler de kaçınılması gereken diğer besinlerdir. Bu tür için en uygun olan besleme şekli mama olacaktır. Yeterli miktarda besleyici olan mamalar Samoyed türü için daha verimli bir hayat yaşamasına yardımcı olacaktır.

Yılda 2 defa gerçekleşen tüy dökme konusu bu tür içinde geçerlidir. Normal zamanda Haftada2-3 defa fırçalanması yeterli olacaktır. Tırnaklarının da düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir. Ayrıca banyo ihtiyacı sırasında kulak girişlerine dikkat edilmeli su kaçmasının önüne geçilmelidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK