Sarman Kedi Cinsi

9213
Sarman Kedi Cinsi

Genel Bilgiler

Sarman kediler bilinenin aksine tekir kedi cinsine ait değildir. Sarman kediler isimlerini tüylerinin renginden ve şeklinden almış melez bir kedi türüdür. Çok ilginç bir şekilde bu kedi cinsinin %80’i erkektir. Dişi sarman kedi çok az miktarda bulunmaktadır.

Sarman ırkı çok sevecen ve uysal bir kedi türüdür. Birçok hayvan sever için de özel bir yere sahiptir bu cins. Miskin, sırnaşık uyumlu karakter özelliği ile bilinse de istisnalar da bulunmaktadır. Bu cinsin temel özelliklerinden biri de tembel olmalarıdır. Fakat bunun yanında çokta dikkatlidirler.

Turuncu renk bu cinste ilk göze çarpan özelliktir. Bazen sarmanların burunlarında ve yüzünde siyah küçük çiller oluşabilir. Tüyleri ortalama uzunluktadır. Tüylerini geniş uçlu tarakla taramak yeterli olacaktır. Yumuşak bir tüy yapısına sahiptirler. Sevecen kedilerin başında gelmektedir sarman kediler.

İstisnalardan bahsetmişken bu cin hakkında sarmanlar, uyuşuk tembel olarak bilinmesine karşı çok yaramaz ve hırçın da olabilirler. Dişi bir sarman sahibi olarak belirtmeliyim ki benim kedim istisna olan kısımda. Asla kucak sevmeyen, çok yaramaz, çok hırçın bir sarman kediye sahibim. Çok meraklı, çok oyuncu ve kuralları olan bir karaktere sahip. Onun izin verdiği sınırlar dışında iletişim kurmak nerdeyse imkansızdır. Kurallarına saygı duyulmayınca huzursuz olabilirler

Obezitenin sık görüldüğü kedi türüdür sarmanlar. Özellikle kısırlaştırma yapıldıktan sonra kilo artışı daha üst seviyeye ulaşabilir. Bu aşamada tabi ki hepsi aynı olacak diye bir kural yok. Bu durumlarda kısırlaştırılan kediler için kullanılan özel mamalar bulunmaktadır. Bu mamalar tercih edilebilir ve öğünleri dışında mama verilmemesi obezitenin önüne geçebilir Mama konusunda veterineri ile görüşülüp bilgi alınabilir. Çünkü mama seçimi konusunda da bazen seçici olabilirler. Bu yüzden hem vitamin yönünden zengin hemde kedinizin severek tüketeceği mama seçimi yapılmalıdır. Ayrıca evde yaptırılabilecek egzersizler ve oyunlar bu durumlar için faydalı olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK