Selkirk Rex Kedi Cinsi

1158
Selkirk Rex Kedi Cinsi

Hakkında

Kürk yapısından dolayı koyun postu kedi olarak da tanınmaktadır. İlk kez Montana’da ortaya çıkan bu ırkın doğum tarihi 1987 olarak bilinmekte. Bir hayvan barınağında ortaya çıkan bu ırk kedi üreticisi olan Jeri Newman tarafından sahiplenildi. Bu olaydan sonra da seri üretimi için çalışmalara başladı. Ulusalar arası kuruluşlar tarafından tanınması 2000’li yılları bulmaktadır.

Selkirk Rex kedileri ağırlığı 4,5 ve / kilogram arasında farklılık göstermektedir. Diğer ırklara göre yaşam süresi biraz daha azdır. 10-15 yıl arasında tahmini bir ömrü bulunmaktadır.

Koyun postuna benzeyen kürk yapısı aşırı yoğun tüy yapısı ile doğarlar. Kedi yaklaşık 15. Haftaya girdiği zaman tüyleri düzleşmeye başlar. 8-10 aylık arası olduğu zaman da tüyler yeniden eski yapısına döner. 2 yaşına geldiği zaman ise tamamen kıvırcık yapıda olur.

Selkirk Rex Karakter Yapısı

Sakin bir yapısı olduğu bilinse de aktif bir karaktere sahiptir bu ırk.  Kucakta olmaktan pek hoşlanmaz. Çünkü bu ırkın devamlı etrafı gözlemlemesi ve merakını gidermesi için bulunduğu ortamda gezmesi gerekmektedir. Bunun dışında oyun vakitlerine de çok düşkündür. Oyun sırasında sahibini de oyuna dahil etmeyi ihmal etmez. Özellikle ışıklı ve parlak olan eşyalara yada oyuncaklara ilgisi fazladır.  Bu tür nesneler ile oynamaktan çok hoşlanır. Televizyon ışıklarını da bu şekilde algılayabilmektedirler. Selkirk Rex ırkı Diğer hayvanlar ile de rahatlıkla anlaşabilmektedir. Eğer evinizde bir köpek dostu veya kedi dostu varsa onunla rahatlıkla iletişim kurabilir. Bunun yanında çocuklu aileler için d e tercih edilebilecek bir kedi ırkıdır. Çocuklarla arası gayet iyidir.

Selkirk Rex Kedi Bakımı

Selkirk Rex türünün bakımı diğer kediler ile aynı şekildedir aslında. Tek farkı kıvırcık tüy yapısından dolayı tüylerinin düzenli taranmasına daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yapısından dolayı diğer kedilere oranlara daha fazla tüy dökebilmektedir. Her gün düzenli olarak uygun bir tarakla taranması yeterli olacaktır. Bunun dışında mama ve su kabının temizliğine dikkat edilmelidir. Aşı ve veteriner kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK