Sfenks Kedisi

1755
Sfenks Kedisi

Hakkında

İlk olarak 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır bu tür. Kanada’da dünyaya gelen sfenks kedisi, farklı görünümünden dolayı büyük ilgi görmüştür. Günümüze kadar gelebilmesi için Hollanda ve İngiltere’de birçok çalışma yapılarak nesli devam etmiştir.

 Özellikleri

Orta boy bir kedi türüdür. Diğer kedilerden ayıran en büyük özelliği tüysüz olmasıdır. Görünümü tamamen deri katlarından oluşmaktadır. Tüysüz ve buruşuk görünmesine rağmen oldukça ağır bir kedi olduğu söylenmektedir. Kulak yapısı ve surat şekli sfenks kedilerine sert bir ifade katmaktadır. Dünyanın birçok yerinde evcil hayvan olarak tercih edilmektedir.

En sevimli kedi ırklarından biri olduğu söylenen bu kedi türünün bilinen diğer önemli özelliği çok zeki ve eğitilebilir olmasıdır. Sahibi ile çok kuvvetli bağ kurup devamlı onunla vakit geçirmek isteyen bir karakteri vardır. Bu yüzden yalnız olmaktan ve ilgisiz kalmaktan hoşlanmaz. Devamlı vakit ayırılamayacaksa doğru bir tercih değildir sfenks kedisi.

Konuşkan bir yapıya sahiptir. Bazen bebek gibi davranışlar sergileyebilir. Çocuklar ile arası çok iyidir. Diğer evcil hayvanlar ile de iyi anlaşır. Saatlerce vakit geçirebilir. Ama yaşadığı ortamda tek olmak tercihidir. İlgiyi çok seven bir ırk olduğu için ikinci bir evcil hayvanla ilginin dağılmasından pek memnun olmaz.

Ortalama ağırlığı 3 ile 5 kilo arasında değişmektedir. Sağlıklı olması durumunda 14 yıla kadar yaşam süresi vardır. Kaslı, sert ve uzun bir vücut yapısına sahiptir. Çevresi ile oldukça iç içedir soysal bir kedidir. Fakat her daim kontrolün kendisinde olmasından hoşlanır.

Bakımı

Sfenks kedisinin tüyleri olmadığı için tarama ihtiyacı bulunmamaktadır. Derisinin temiz ve parlak kalması için nemli bir bez ile silinmesi yeterlidir. Hassas bir cilt yapısına sahip olduğu için güneş ışıklarından korumanız önemlidir.  Çevresindeki mikroplara karşı duyarlı olduğu için bakterilere maruz kalmaması gerekmektedir. Oyuncak temizliği, mama kabı ve kum temizliğine dikkat edilmelidir. Bunun dışında evin genel temizliği de çok önemlidir. Kaliteli mama ve vitamin takviyeleri ile sağlıklı bir ömür geçirebilirler.  Rutin aşı kontrolleri de bu aşamada çok önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK