Sibirya Kurdu

868
Sibirya Kurdu

Hakkında

Sibirya kurtları güçlü yapısı ile bilinmektedir. Yüzü ve vücudunun alt kısmı beyaz geri kalan kısımları ise kurt grisi veya gümüş renklerine sahiptir. Kahverengi veya mavi göz rengine sahiptir. Buz mavisi gözleri ile korkutucu ve sert bir ifadeye sahip olsa da yapı olarak aksine yumuşak bir karakteri vardır. Kürkleri ve patileri soğuklara kara ve buza karşı kendisini koruyacak yapıya sahiptir.

Karakteri

Sibirya kurtları oyuncu inatçı ve haylaz bir yapıdadır. Ailelerine çok sadık bir ırktır. Zeki ve sosyal bir köpektir. Sosyal yapılarından ve az havlamasından dolayı bekçi köpeği olarak pek tercih edilmemektir. Hava sıcak olmadığı sürece iyi bir yürüyüş arkadaşı olabilirler. Uzun süre yalnız kalmak Sibirya kurtlarına göre değildir. Eğer böyle bir durum varsa bir arkadaşının olması onlar için iyi olacaktır. Apartman ortamına pek uyum sağlayan bir ırk değildir. Başıboş gezmeyi severler çünkü. Devamlı ev içinde olması onlar için bunaltıcı olabilir.  Unutulmamalıdır ki doğal ortamlarında sürü ile hareket eden bir cinstir. Oldukça fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Ancak sıcak havalar bunun için doğru bir seçim olmayacaktır.

Bakımı ve Özellikleri

Sibirya kurtları da yılda iki defa tüy dökme mevsimi yaşarlar. Bunun dışında zor bir bakımı yoktur. Ama tüylerinin düzenli olarak taranması önemlidir. Başka köpekler ve evcil hayvanlar ile geçinebilirler. Çocuklara karşı sabırlıdır ve anlaşabilirler. Eğitilebilen bir türdür. Erkek Sibirya kurtları kilo olarak 20-27 arasında değişmektedir. Dişilerde bu oran 16-23 arasında görülmektedir.

Tüy uzunluğu orta uzunluktadır. Sık düz ve yumuşaktır. Tüyünün alt tabakası yünlü yapıdadır. Çok fazla yıkanma ihtiyacı yoktur. Kuru şampuan ile temizliği yapılabilmektedir. Yaşam süreleri 12-15 yıl arasında değişmektedir. Soğuk iklim hayvanı olduğu unutulmamalıdır. Eğer sahiplenilecekse bahçeli bir ev Sibirya kurdu için uygun olacaktır. Mama konusunda pek ev yemeği önerilmemektedir. Mama ile beslenmesi yeterli olacaktır. Eğer verilecekse yağ oranı az protein orası yüksek besinler tercih edilmelidir. Çok su tükettikleri için suları devamlı tazelenmelidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK