Sibirya Orman Kedisi

2062
Sibirya Orman Kedisi

Hakkında

Rusya’nın Sibirya bölgesinde ortaya çıkmış bir türdür. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Sibirya Orman kedisi vahşi ortamlarda yaşayabilen bir kedi ırkıdır. Rusya’nın efsanevi halk hikâyelerinde çokça karşınıza çıkabilmektedir.

Özellikleri

Sibirya kedilerinin en önemli özelliği hipoalerjenik olmasıdır. Bu özellik sayesinde Sibirya kedilerini dünyanın her noktasında bulmak mümkündür. Sibirya kedilerinin kökeni çok soğuklara dayanıyor olsa da karakter olarak sıcak bir yapıya sahiptirler. Ailesine ve sahibine karşı çok ilgilidir. Sahibinin peşinde gezmekten onun yaptıklarını merak etmekten incelemekten çok hoşlanır. Sibirya Orman kedilerinin hoşlanabileceği oyuncakların etrafında bulunması önemlidir. Çünkü enerjileri yüksek olan bir ırktır. Atalarının ormanlarda yaşaması, Sibirya kedilerini de doğal olarak yetenekli bir avcı haline getirmiştir. Su ile oynamayı seven nadir kedi ırkları arasında bulunmaktadırlar.

Sibirya Orman kedileri korumacı bir yapıya sahiptir. Sevdiği insanlara ve her yaştan çocuğa karşı çok naziktir. Diğer evcil hayvanlar ile anlaşabilmektedir. Kedi veya köpek fark etmez onlar için. Fakat avcılık yeteneklerinden dolayı çok küçük hayvanlar ile aynı ortamda bulundurulması pek doğru olmaz.

Sibirya kedileri orta büyüklükte bir yapıdadır. Oldukça güçlüdürler ve kas yapıları çok gelişmiştir. Ön bacakları arka bacaklarına oranla daha kısadır. Gözleri büyük ve yuvarlak biçimdedir. Göz renkleri yeşil ve altın renklerinde olabilmektedir. Kulakları dik ve geniştir. Kuyrukları bir tilkinin kuyruğu gibi gür ve tüylüdür. Genel yaşama süresi 11-15 yıl arasındadır.  Ortalama ağırlıkları erkek kedilerde 7, dişi kedilerde ise 5 kilogram arasında farklılık göstermektedir.

Bakımı ve Sağlık

Sibirya orman kedilerinin bilindik kalıtsal bir sağlık sorunu bulunmamaktadır. Fakat her kedi gibi yaşanabilecek sağlık problemleri olabilir. Nadiren kalp rahatsızlığı görülebilmektedir.

Tüyleri oldukça yoğun olan Sibirya kedilerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Çünkü yapı olarak soğuk iklimde yaşayabilen Sibirya Kedilerinin kürkleri çift katmanlıdır. Tüy yapısından dolayı haftada birkaç defa yumuşak bir fırça ile taranması uygun olacaktır. Mama konusunda kuru ya da yaş mama tüketebilmektedirler. Eğer sağlıklı bir ömür geçirirse ömrü yirmi yıla kadar uzayabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK