Singapura Kedi Irkı

1661
Singapura Kedi Irkı

Hakkında

Singapura kedisi 1970’li yıllarda Singapurda üretilen bir türdür. Her zaman küçük boyutlarda kalması da onun çok ilgi görmesine neden olmuştur. Özellikle evde beslemek için çok uygun olan Singapura kedisi kısa sürede çok ilgi görmesine sebep olmuştur. Singapur halkı tarafından evlerde beslenilmeye başlanan bu cins kısa sürede artmaya başlamıştır. 1990 yılında kuruluşlar tarafından yeni bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir bu cins. Singapura kedileri, Singapur halkı tarafından ulusal maskot olarak adlandırılmaktadır. Singapura kedisi 1,5 ile 3,5 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahiptir. Bu ırkın yaşam süresi 11 ile 15 yıl arasında farklılık göstermektedir.

Singapura Kedisi Karakteri

Singapura kedilerinin boyutları gibi ses oranları da düşüktür. Yapı olarak uysal ve nazik olan bu tür sahibi ile nazikçe sohbet etmekten pek hoşlanır.  Zıplamaktan ve tırmanmaktan çok hoşlanmaktadırlar. Bu kedileri ev içinde dolapların, kapıların üstüne çıkarken veya perdelere tırmanırken görebilmek mümkündür. Bu nedenle ona zarar vermeyecek oyuncakların etrafında bulundurulması her zaman iyi olacaktır.

Siingapura kedileri yapı olarak çok sevecen ve ılımandır. Sahiplerinin kucağında olmaktan pek hoşlanırlar. Dışarıdan gelen yabancı insanlara karşı da sevgi dolu davranışlarını ihmal etmezler. Çocuklarla da arası çok iyidir. Eğer tehlike hissetmezlerse ve onlara karşı kibar davranılırsa hiçbir problem yaşanmayacaktır.  Sosyal bir hayvan olmaları nedeniyle yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Diğer evcil hayvanlarla arasının iyi olduğu bilinen Singapura kedisi için arkadaşlık edecek kedi veya köpek uygun olacaktır.

Singapura Kedisi Bakımı

Kıya tüylü bir ırk olduğu için ciddi bir taranma ihtiyaçları yoktur. Bu nedenle 2 günde bir taranması yeterli olacaktır. Tüy dökme konusunda da diğer kedilere oranla daha avantajlı olan bu tür bu yönden de zahmetsiz bir yapıya sahiptir. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi bakımının bir parçasıdır. Mama su ve oyuncaklarını mikroplardan arındırmak kedinizin sağlığını koruması için önemlidir. Düzenli olarak dezenfekte işlemi uygulamanız bunun için yeterli olacaktır. Kedinizin ömrünün uzun ve sağlıklı olması için besin değeri yüksek mamalar tercih etmeniz önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK