Tekir Kedi Irkı

6119
Tekir Kedi Irkı

Hakkında

Tekir kedilerin kökeni vahşi orman kedilerine dayanmaktadır. Afrika vahşi kedisi ve Avrupa mahalli kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmekte.  Tarih sahnesine çıkış zamanı iste bilinmemektedir. Ortalama büyüklüğe sahip olan tekirlerin ortalama ağırlığı 2 ve 8 kilogram arasında değişmektedir. Yaşam süreleri diğer kedilere göre daha uzun yaşarlar. Ortalama ömürleri 15 ve 20 yıl arasında farklılık göstermektedir. Bu kedilere tekir isminin verilme nedeni post desenlerinden kaynaklanmaktadır. Melez bir ırk olan tekirlerin kürklerinde sadece onlara özel renk geçişleri ve desenleri bulunmaktadır. Tekir kediler kendi içinde birçok alt türe sahiptir. Eğer sayılacak olursa elliye yakın tekir kedi türü vardır.

Tekir Kedi Karakteri

Tekirlerin hepsi aynı karakter yapısına sahip olmamakla beraber bilinen ortak yönleri vardır. Bunlar arasında sıcağı sevmeleri, evdeki sıcak bölgelerde vakit geçirmeleri, insanlar ile aralarının iyi olması, oyunu çok sevmeleri sayılabilir. Diğer kedilere göre tekirler daha fazla miyavlarlar. Tam bir aile ve ev kedisi olan tekir cinsi, sahibini sahiplenmesi ile bilinir. Bunun dışında ailesi ve sahibi ile vakit geçirmekten, okşanmaktan, oyun oynamaktan çok hoşlanırlar.  

Tekir Kedi Bakımı

Diğer kedilere oranla tekir kedi türünün bakımı daha kolaydır. Kısa tüylere sahip olması nedeniyle tüyleri ile ilgili bakımı sizi zorlamayacaktır. Tüylerinin haftada birkaç kez taranması yeterli olacaktır. Tekir cinsi hastalıklara karşı da diğer kedilere oranla daha dayanıklıdır. Ancak yine de kulak ve göz bakımları yapılmalıdır. Kulak içleri nemli biz bezle düzenli olarak hafifçe silinebilir. Gözlerinde akıntı varsa iki ayrı bele temizliği yapılabilir. Asla kullanılan bez diğer göze kullanılmamalıdır. Eğer hastalık varsa diğer gözüne de bulaştırırsınız. Kum kabının temizliği her gün yapılmalıdır. Belirli aralıklarla da kum kabı tamamen boşaltılmalı ve dezenfekte edilmelidir. Tekir kediler için kuru mama ile beslenme yeterli olacaktır. Kullanılan mamanın besin değerinin yüksek olması önemlidir. Bunun dışında haftada bir yaş mama verilebilir. Tabiki bunları kullanırken öncelikle veterineri ile görüşmek en doğrusu olacaktır. Ayrıca tırnaklarının düzenli kesilmesi ve aşılarının zamanında yapılması dikkat edilecek diğer önemli husustur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK