Van Kedisi

2464
Van Kedisi

Van kedisi yurdumuza özgü bir cinstir. Van ve çevresinde bulunmaktadır. Ülkemizdeki en eski türlerden biri olmakla beraber yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi vardır. Safkan bir ırk olduğu tescil edilmiştir.

Özellikleri

Vücudu uzun ve kaslı, kemikleri iri, postu kalın ve tüylerinin uzunluğu normaldir. Kışın tüyleri artar, yazın da sıcak havanın etkisi ile tüy döker.  Erkek Van kedileri​ ortalama 3,5 kiloya ulaşırken, dişiler 2,8 kiloya ulaşabilir. Göz renkleri üç gruba ayrılır. Her iki gözü mavi, her iki gözü kehribar ve bir gözü mavi bir gözü kehribar olabilir.  Kabarık bir kuyruğa sahiptir. Vücudunun neredeyse tamamı beyaz renklidir. Başında ve kuyruğunda sarımsı, siyahımsı veya başka renklerde lekeler görülür.

Özellikle hareketli çocuklarla arası çok iyidir. Yapısal olarak dost bir yapıya sahiptir. Eğer alıştırılabilirse köpeklerle de iyi anlaşacaktır. Zeki ve çevik bir hayvandır. Avcılık yeteneği çok gelişmiştir. Sevimli ve cana yakındır. Van kedisini diğer kedilerden ayıran en büyük özelliği suyu ve suda yüzmeyi çok sevmesidir. Çünkü kediler karakter gereği sudan pek hoşlanmazlar. Kendisine öğretilen bilgileri çabuk kavrayan bir türdür. Ortalama yaşam süresi 12 yıldır.

Bakımı

Van kedisi bakımı diğer kedilerin bakımından çokta farklı değildir. Yumuşak tüylerini hergün taramanız yeterli olacaktır. Bunun dışında diş temizliği önemlidir. Dişinin belirli aralıklara fırçalanması gerekir. İlkbahar ve sonbahar mevsimi kediler için tüy dökme zamanıdır. Bu zaman dışında pek tüy sorunu yaşanmaz düzenli bakımları yapılırsa. Bunun dışında gözünde akıntı varsa nemli bezle temizlenebilir. Fakat her göz için farklı bir bez kullanılmalıdır. Bir gözde enfeksiyon varsa diğerine bulaşmaması için önemlidir.

Beslenme

Van kedileri beslenme konusunda farklı yiyecekleri tercih edebilirler. Evde yaşayan çoğu kedide görüldüğü gibi ev yemeklerini  yada zararlı yiyecekleri tüketmek isteyebilirler. Bu durum hem ömürlerinin kısalmasına hemde bazı sağlık problemleri yaşamalarına sebep olabilir. Bu açıdan kedinize uygun kuru ve yaş mamalar tercih edilmelidir. Yaş mama konusundaki sınırlamayı veteriner hekimine danışarak öğrenebilirsiniz

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK