Kediler Evde Yaşayabilir mi?

785
Kediler Evde Yaşayabilir mi?

Kediler evcil hayvanlardır ancak zaman zaman kediler evde yaşayabilir mi sorusu sorulmaktadır. Doğuştan ev ortamında olan kediler evde yaşayabilir ancak bir kediyi sonradan eve alıştırmak zordur. Sokak kedisi olarak nitelendirilen kedilerin evde yaşaması, karakterlerine aykırıdır. Sokak kedileri genellikle özgürce yaşadıkları için sokakları tercih eder. Dört duvar arasında tutulsalar bile günlerinin çoğunu sokakta geçirirler. Eve ise sadece beslenme ve uyku zamanları için girebilirler. Sokakta yaşamaya alışan bir kedinin eve alınması durumunda sosyal gereksinimlerini gidermenin yolunu arar. Kedilerin en önemli içgüdüsü avlanma içgüdüsüdür. Bu içgüdünün tatmin edilmediği zamanlarda kediler mutsuz olabilir, hatta kaygı bozuklukları yaşanabilir. Ancak evde bazı önlemlerin alınması ile bu durum minimize edebilir.

Bu yazıda neler var?

Kedilerin Evde Yaşaması İçin Neler Yapılmalı?

Sokak kedisinin evin içinde mutlu olabilmesi, doğal yaşamındaki görüntünün bir nebze olsun oluşturmasıyla mümkündür. Duvardaki ipe kanatlı hayvanların tüylerinin dizilmesi, en çok sevdiği mamaların evin farklı yerlerine konulması, kedinin avlanma duyusuna yardım eder. Ayrıca kedinin zihinsel olarak da uyarılmasını sağlar. Mamanın her seferinde farklı bir yere konulması, beslenmenin aynı zamanda oyalayıcı bir hale gelmesine yardımcı olur. Kediler evde yaşayabilir mi diye düşünüldüğünde ilk akla gelen, evde farklı hayvanların olmasıdır ancak kedilerin hangi kediyi dost olarak göreceği öncen kestirilemeyen bir durumdur. Bazı kedilerin varlığı ciddi bir tehlike olarak görülebilir. Bir kedinin başka bir kediyle uyumlu olabilmesi, kedinin mizacına bağlıdır.

Kediler Neden Evde Durmaz?

Bazı kediler insanlarla yaşamaktan mutludur. Bazı kediler ise baskın bir karaktere sahiptir. Bu tip karaktere sahip olan kedilerin evde yaşaması mümkün değildir. Baskın karakterdeki kedilerin ev yaşamına adapte olabilmeleri için evin içinde hareket olmalıdır. Ancak sokak kedileri sokak hayatına alışmıştır ve her fırsatta yeniden sokağa dönmek isteyebilir. Kediler konforu sever. Sokak kedisi bile olsa ev hayatında konfor sunulduğunda evde yaşamı seçebilir. Kediler evin içinde tek kalmaktan sıkılır ancak doğru ikilinin bir arada olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin iki kardeş kedinin bir arada olmasına özen gösterilebilir. Bu sayede kediler evde yaşayabilir mi sorusuna çok rahat olumlu cevap verilebilir.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK