Soke Kedi Irkı

2488
Soke Kedi Irkı

Bu yazıda neler var?

Hakkında

Soke kedi ırkı ilk kez Kenya’nın bir kasabasında ortaya çıkmıştır. Bu kedi cinsi bazı doğa bilimcileri tarafından bütün kedilerin atası olarak düşünülmektedir. 1992 yılında da kayıtlara kabul geçmiş ve kabul edilmiştir.

Soke Kedi Irkı Özellikleri

Soke kedileri 3,5-7 kilogram arasında değişen bir yapıya sahiptir. Orman kedisi olması nedeniyle kilo almaya da gayet müsait bir yapısı vardır. Hastalıklara yatkın yapıya sahip olmakla birlikte eğer sağlıklı ve kontrollü bir yaşam sürerse ömrü 15 yıla kadar görülmektedir.

Atalarının orman kedisi olduğu bilinse de Soke kedileri ev yaşamına rahatlıkla uyum sağlayabilirler. Ailesinin ve sahibinin ilgisinden memnun olman bu ırk, oyun oynandığı ve ilgilenildiği müddetçe kucakta olmaktan çok keyif alırlar. Yalnız kalmak konusunda problem yaşamayacağınız bir ırktır. Kendi kendisine oyunlar oynayabilir boş zamanlarında evi keşfetmekle meşgul olabilirler.  Eğitime çok fazla açık olmasa da bu konuda üstüne düşülürse rahatlıkla eğitilebilir. Sahibi ile vakit geçirmekten hoşlanan bu cins getir götür oyunlarında başarılı olabilirler. Tehlike anlarında veya huzursuz hissedecekleri durumlarda saldırganlaşabilirler. Bu durumlarda tırnaklarını ve dişlerini kullanmaktan çekinmezler. Bu nedenle dikkatli olmalı ve her zaman kibar davranmalısınız.

Soke cinsinin çocuklar ile de aralarının iyi olduğu gözlenmektedir. Fakat kibar ve nazik davranışlardan hoşlandığını unutmamalı ona göre davranış sergilenmelidir. Tehlike anında saldırganlaşabileceği için çocuklarla yalnız kaldığı zaman kontrol etmeniz güvenlik açısından iyi olacaktır. Diğer kediler ve köpekler ile de araları iyidir. Fakat daha küçük evcil hayvanlar ile bir arada yaşaması doğru değildir. Avcılık içgüdüleri onları zarar vermeye yöneltebilir.

Soke Kedi Irkı Bakımı

Soke kedi ırkının bakımı sizi zorlamayacaktır. Orta uzunluktaki tüy yapısı nedeniyle düzenli olarak iki günde bir taramanız yeterli olacaktır. Uzun süre yalnız kalmaları onlar için sorun olmayacağı için bu kediler aileler için cazip kediler arasındadır. Besin değeri yüksek mamalar ile beslemeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında çevresinin ve yaşadığı ortamın temizliğine dikkat edilmeli mama ve su kapları düzenli olarak yıkanmalıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK