Alman Çoban Köpeği

790
Alman Çoban Köpeği

Kökeni: Alman Çoban Köpeği’nin kökenine ilişkin farklı görüşler vardır. Bir görüşe göre bu ırk, Almanya’daki çeşitli çoban köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmişken, bir diğerine göre ise, dişi çoban köpeklerinin doğal ortamda erkek kurtlarla çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Alman Çoban Köpeği’nin kökeni, tarihin karanlık sayfalarına ait bir sır olmakla birlikte, uzun tüylü Alman Çoban Köpeklerinin ilk defa 1882 yılında Hanover’de görücüye çıktığı, kısa tüylü türünün ise ilk defa 1889 yılında Berlin’de tanıtıldığı bilinmektedir.

Irk Özellikleri: İdeal Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 60-65 cm, dişi köpeklerde 55-60 cm’dir. Vücut ağırlığı 35-40 arasında değişir. Alman Çoban köpeği’nin sağlam, kaslı ve hafifçe uzun bir vücudu ve hafif ancak sağlam bir kemik yapısı vardır. Başı, bedeniyle orantılı olmalıdır; alnı hafif dışbükeydir; makas çenelidir. Kulakları, geniş tabanları, sivri uçlu, dik ve öne doğru eğiktir (altı aylıktan küçük yavruların kulakları hafif düşük olabilir). Gözleri badem biçiminde olup çıkıntılı değildir, koyu renklidir, yaşam ve zeka dolu bakışlara sahiptir. Kalın kuyruğu, topuk eklemi (tarsal eklem) hizasına iner ve köpek dinlenme halindeyken düşük tutulur. Ön bacakları ve omuzları kaslı, uylukları (butları) kalın ve güçlüdür. Ayakları yuvarlaktır ve tabanları oldukça serttir. Tüy örtüsünün rengi, siyah, demir grisi ve külrengi olup, ya tek renktir ya da arada kahverengi, sarı veya açık gri renkli gölgeler vardır. Bu ırkın kaba tüylü, uzun kaba tüylü ve uzun tüylü olmak üzere, üç türü bulunur.

Mizaç: Atak, neşeli, itaatkâr, uysal, sadık, sahibine ve çocuklara karşı sevecen, diğer hayvanlara karşı sabırlı, yabancılara karşı temkinli ve kolay eğitilebilir bir ırktır.

Kullanım Alanları: Bu ırk ilk olarak, sürülere öncülük etmesi için kullanılmıştır. Zekası ve soylu mizacı nedeniyle savaş zamanında da yararlanılan (ateş altında haberci olarak kullanılmış ve mayın tarlalarından geçmiştir). Alman Çoban Köpeği, ayrıca kurtarma köpeği (suda, dağda ve yangında) ve polis köpeği (birkaç günlük bir izi dahi sürebilir) olarak da kullanılmaktadır. Ancak, her şeyden önce, kusursuz bir bekçi köpeğidir; güçlü refleksleri ve yıldırım hızındaki saldırı yeteneğiyle bu alanda yenilmezdir. Kendisinden istenileni iyi niyetle ve coşkuyla yerine getirir.

Alman Çoban Köpeği diğer ismi Alman Kurt Köpeği ile ilgili sizler için hazırladığımız birkaç görsel, umarım beğenirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK