Belçika Çoban Köpeği

1251
Belçika Çoban Köpeği

Kökeni: Yüzyıllardır çok çeşitli Belçika çoban köpekleri var olmuştur; ancak, günümüz Belçika Çoban Köpeği 1891 yılında, Belçika Veteriner Fakültesi’nde görevli Profesör Reul tarafından geliştirilmiştir. Profesör Reul, Belçika Çoban Köpeği’ni uzun tüylü, kısa tüylü ve kaba tüylü olmak üzere üç tür altında sınıflandırmıştır. 1907 yılında, uzun tüylü olanların siyah, kısa tüylü olanların açık grimsi kahverengi veya kömür karası, kaba tüylü olanların ise külrengi olması gerektiği kararlaştırılmıştır. Groenendael olarak adlandırılan, tümüyle siyah renkli ve uzun tüylü Belçika Çoban Köpeği, Brüksel yakınlarındaki Groenendael’de yaşayan Nicholas Rose adlı yetiştirici tarafından geliştirilmiştir.

Irk Özellikleri: Groenendael’in düzgün siyah renkli ve boyun bölgesinde kalınlaşan bir tüy örtüsü olmalıdır. İdeal olmuz yüksekliği, erkek köpeklerde 63 cm, dişi köpeklerde ise 58 cm’dir. Ortalama vücut ağırlığı 23 kg’dır. Kulakları üçgen şeklinde, küçük ve diktir. Kahverengi gözleri badem biçimlidir. Bacakları düz ve kaslıdır.

Mizaç: Seçici yetiştiricilik uygulamalarıyla, Groenendael’in aşırı çekingenliği bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Bu köpeklerin pek çoğu zekidir ve güçlü bir bellekleri vardır. Itaatkar ve gözü pek olan bu ırk, evde uysaldır.

Kullanım Alanları: Groenendael, kusursuz bir çoban köpeği ve bekçi köpeğidir. Polis köpeği olarak kullanılabilecek denli beceriklidir ve çocuklarla da iyi anlaşır.

Belçika Çoban Köpeği diğer ismi Belçika Kurt Köpeği ile ilgili sizler için hazırladığımız birkaç görsel, umarım beğenirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK