Habeş Kedisi

1967
Habeş Kedisi

Yükseklik aşkı, Habeş kedisinin ana özelliklerindendir. Mümkün olduğunca yüksekte olmak ister ve tavana kadar uzanan büyüklükte bir kedi ağacına minnettar olabilir.

Aşağıda bütün Habeş tiplerini görebilirsiniz!

Bu yazıda neler var?

Aileye olan şefkat                             

Bebekliklerinden beri aynı kişi tarafından büyütülmüş olsalar bile, bazı kedi soyları tipik olarak bağımsız ve mesafelidir; diğerleri bir kişiye yakınen bağlıdır ve başkalarına ise kayıtsızdır; bazıları ise bütün aileyi sevgi yağmuruna tutar. Irk, şefkat/sevgi derecelerini etkileyen tek faktör değildir; evde ve etrafında insanlarla büyüyen kediler, insanlarla daha rahat hisseder ve daha kolay bağ kurabilirler.

Tüy dökme                                                                  

Eğer evinizi bir kediyle paylaşacaksanız, kıyafetlerinizde ve evinizde bir miktar kedi tüyüyle uğraşmak durumunda kalacaksınız. Fakat tüy dökme, ırklar arasında farklılık gösterir. Eğer temizlik takıntıları olan biriyseniz, ya az tüy döken bir ırk seçmelisiniz ya da standartlarınızı biraz düşürmelisiniz.

Genel sağlık

Yetersiz yetiştirme eylemlerinden dolayı, bazı ırklar belirli genetik sağlık problemlerine yatkındır. Bu, o ırka sahip olan her kedinin aynı hastalıklara yakalanacağını göstermez; sadece yüksek risk grubunda olduklarını gösterir. Eğer sadece safkan kedi veya kedi yavruları arıyorsanız, ilgilendiğiniz ırkın hangi genetik rahatsızlıklara yatkın olduğunu araştırmak iyi bir fikir olabilir.

Oyunculuk potansiyelleri

Bazı kediler çok oyuncu yavrulardır – enerji ve haylazlık doludurlar. Bazıları ise daha ciddi ve usludur. Oyuncu kediler kulağa cazip gelse de, her gün kaç oyuncak-fareyi-kovala oyunu oynamak istediğinizi ve oyun arkadaşı olarak başka evcil hayvanınızın veya çocuğunuzun olup olmadığını da göz önüne alın.

Çocuk dostu

Çocuklara karşı sabırlı olmak, sertçe sevilmelere ve sarılmalara dayanıklı olmak ve koşuşturan, bağıran gençlere karşı soğukkanlı olmak çocuk dostu kedilerin özelliklerindendir. Bu oranlar sadece genellemelerdir, ırka mensup olan kedilerin davranışlarını belirlemez. Herhangi bir ırktan olan herhangi bir kedi, geçmiş tecrübeleri ve karakterine bağlı olarak çocuklarla iyi anlaşabilir.

Tarama kolaylığı

Bazı ırklar çok az tarama ister, diğerleri ise temiz ve sağlıklı kalabilmek için düzenli tarama ister. Günlük taranma isteyen bir kediye zamanınız ve sabrınız var mı, bunu göz önüne alın.

Zeka

Bazı kedi ırkları diğerlerinden daha zeki olarak ünlenmiştir. Fakat tüm kediler kendi angarya işlerini kendileri yapabilirler. İnteraktif kedi oyuncakları, bir kediye beyin egzersizi yaptırmak ve haylazlıktan uzak tutmak için en iyi yoldur.

Evcil hayvan dostluğu

İnsanlara karşı dostane olmak ile aynı evde başka bir evcil hayvana karşı dostane olmak tamamen farklı şeylerdir. Bazı kedilerin aynı evde başka bir kediyi kabullenmesi daha olasıdır.

Yaşam Süresi

9 – 15 yıl arası

Tarih

Victoria döneminin sonlarında kedileri göstermek modaydı. 1871’de Kristal Saray Kedi Gösterisi’nde sergilenen sıradışı ırklardan bir tanesi de Habeş kedisiydi -son Habeş Savaşı’nda yakalanmışlardı-. Kedi gösterisinin 27 Ocak 1872’de Harper’s Weekly’de yayınlanması bu ırkın bilinen ilk yazıda adının geçtiği zamandır. Firavunların kedisi olduğuna dair efsaneler dolansa da, maalesef, bu kedilerin kökenleri hakkında bir kayıt yok. Bugün, genetik kanıtlar bu kedilerin Hindistan okyanusunun kıyı taraflarından ve Güneydoğu Asya’dan geldiğini öne sürüyor. İngiliz ve Hollandalı tüccarlar da bu kedileri Kalküta, Hindistan veya Endonezya adaları limanlarından getirmiş olabilirler. 1830’larda Hollanda’da Leiden Zooloji Müzesi’nde “Patrie, Hindistan evcili” etiketiyle sergilenen doldurulmuş kedi bu teoriyi destekliyor. Bu kedilere büyük ihtimalle Kristal Saray’da sergilenen Zula hakkında Habeş’ten (şimdiki Etiyopya) ithal edildiği söylendiğinden dolayı Habeş kedisi deniliyor. İlk safkanların Habeş kedisi olmayan kediler ile melezlendiği biliniyor, bu da tüy renklerini ve uzun tüy genini açıklar. Amerikalı kediseverler ilk 1900’lerde Habeş kediler aldılar. Ancak 1930’lara kadar Amerika’da Habeş ırkı programları, çoğu kedi İngiltere’den geldiğinden dolayı gerçekten yürürlüğe giremedi.  Amerika’ya birçok kedinin sokulması, II. Dünya Savaşı’nın bu ırkı tüketmesinden ötürü güzel bir şeydi. Savaşın sonuna kadar sadece bir düzine kedi İngiltere’de hayatta kalabildi. Bu ırk ise en popüler ırklardan biri oldu.

Boyut

2 ve 4 kilo arasında değişen orta boyutta kedilerdir.

Kişilik

Bütün kedi türleri arasında, Habeşler belki de hayatı en dolu dolu yaşayanlardandır. Daha yükseğe tırmanır, daha uzağa atlar ve daha sert oynar. Bu zeki ve meraklı kedinin dikkatinden hiçbir şey kaçmıyor. Bu da bu kedilerle yaşamayı bitmeyen bir eğlence haline getiriyor. Aby’den (Habeşler için bir takma isim) bir adım önde olmak veya hızına yetişmek Fred Astaire’ın bacak gücü, Einstein’ın beyin gücü ve bitmeyen bir espri anlayışı gerektiriyor. Sonraki adımının ne olacağını hiç bilemiyorsunuz ama şuna emin olabilirsiniz ki, her ne yapıyorsanız Aby’niz bu şeyi yakından incelemek isteyecektir. Bazı insanlar bu kedilere “Aby-grabby” der. Grab kelimesi, İngilizce’de “Kapmak” manasına geliyor. Bu da Habeş kedilerinin dikkatlerini çeken şeyleri kapıp kaçma eğilimlerini simgeliyor.

Bazen Abyler hiç uyumuyormuş gibi gelebilir. Hep bir hareket halindedirler, kuşlara veya sincaplara bakmak için pencerelere zıplarlar, yiyecek hazırlığını yakından incelemek için buzdolaplarının üzerine zıplar, klavyenin üzerindeki parmaklarınıza kendine dikkat çekmek için saldırır. Odak noktası olmaya bayılan bu oyuncu, ısrarcı kediler bu durumu konumu korumak için her şeyi yaparlar. Abyler oyun oynamaya bayılır, bu yüzden onu meşgul tutacak birçok oyuncak yapmaya veya almaya hazırlanın. Küçük toplar, şişe kapakları, buruşturulmuş kağıtlar veya büyük tavus kuşu tüyleri bu zeki ve meşgul kediyi eğlendirmeye yetecektir.

Yükseklik aşkı bu kedilerin en belirgin özelliklerindendir. Mümkün olduğunca yüksekte olmak ister ve tavana kadar uzanan büyüklükte bir kedi ağacına minnettar olabilir. Bunlar mümkün değilse, odanın en yüksek noktasına kendisi çıkacaktır. Neyse ki doğuştan naziktir ve sadece meraktan yapmıyorsa nadiren bir şeyleri kırar. Sevildikleri ve ilgi gördükleri her eve kolaylıkla uyum sağlarlar. İnsanların gün içerisinde işte veya okulda olduğu evlerde, kendisinin aktifliğine ayak uydurabilecek bir Aby daha ideal olacaktır. Kendi haline bırakılırsa, kendisini meşgul tutacak bir şeyler arayan Aby, evi darmadağın edebilir.

Dikkatli olun! Abyler bağımlılık yaratabilirler. Bir defa birini edindiğinizde, başka bir kedi istemeyeceksiniz.

Sağlık

Melez kediler genetik doğaları gereği benzer sağlık problemlerine eğilimli olabilirler. Habeş kedilerinin muzdarip olabileceği bazı sorunlar şunlardır:

  • Erken oluşan dişeti rahatsızlıkları
  • Hiperkriyestezi Sendromu, kedilerin kendilerini aşırı temizlemesine sebebiyet olan nörolojik bir problemdir. Tüy dökülmesine veya özellikle dokunulduklarında çılgına dönmelerine neden olabilir.
  • Dizkapağı çıkıkları
  • İlerleyen retinal körelme
  • Renal amiloidoz, amiloid ismi verilen proteinin organlarda, özellikle böbreklerde kalması durumunda oluşan bir hastalık. Sonunda böbrek yetmezliğine dönüşebiliyor.
Bakım

Habeşlerin kısa ve güzel kürkü, haftalık taramayla ölü tüylerden kurtulmak için yeterlidir. Dişeti rahatsızlıklarını engellemek için ise dişleri fırçalamak gerekir. Günlük fırçalama en iyisidir fakat haftalık fırçalama da hiç yoktan iyidir. Her birkaç haftada bir tırnakları kesin. Yumuşak bir kumaşla göz köşelerini yavaşça silin. Her bir göz için farklı bir kumaş kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyonu yaymamış olursunuz. Haftalık olarak kulaklarını kontrol edin. Eğer kirli görünüyorlarsa, pamuklu minik bir kumaşla veya yumuşak ve sirke ve ılık su ile nemlendirilmiş bir kumaşla kulaklarını silin. Pamuklu kulak çubuklarından kaçının, kulağın iç yapısına zarar verebilir. Kumunu iyice temizleyin ve temiz tutun. Kediler tuvalet temizliği konusunda çok hassastırlar ve kirli bir kum onları evin içerisinde başka yerleri kullanmaya itebilir. Habeş kedilerini evde tutmak, başka kedilerden geçebilecek hastalıklardan onları korumak için en ideal yoldur. Ayrıca dışarılarda gezen Habeş kedileri, bu kadar güzel kedileri toplamak isteyen insanlar tarafından çalınma riskine de sahiptirler.

Kürk rengi

Abylerin genellikler daha yeni vahşi hayattan çıkmış gibi göründükleri söylenir. Bu da kürk yapısından kaynaklanır. Onunla alakalı her şey; hayat dolu, dikkatli doğalarını gösterir. Habeşlerin sizi daha iyi duyabilmek için hafiften yuvarlak, büyük kulakları vardır. Büyük, badem şeklindeki altın, yeşil gözleri gördükleri her şeye büyük ilgi ifade eder. Yüzlerindeki koyu çizgiler gözler ve kaşlarda genişler. Kaslı vücutları atletiktir, İran kedileri ve Siyam kedileri ile benzerlik gösterir. Vücutları ince ve sağlam kemikli bacaklarla desteklenir. Minik ve oval patileri vardır. Çoğunlukla parmak uçlarında yürür gibi görünürler. Kürkleri dört ana renkten oluşur.

Çocuklar ve diğer hayvanlar

Aktif ve sosyal olan Habeş kedisi çocuklu ve kedisever köpekli aileler için mükemmel bir seçimdir. Köpeklerle öğrendiği numaraları kullanarak oynayacak ve çocuklardan gördüğü ilgiye bayılacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocukların yolundan çekilmeyi bilecek kadar zekilerdir ama okul çağındaki çocuklara bayılırlar. Bu çocuklarla enerji ve meraklılık seviyeleri uyuştuğu için iyi anlaşırlar. Hiçbir şey onları korkutamaz, özellikle köpekler. Köpeklerle eğer bir sıkıntı yaşamazlarsa çok iyi arkadaş olurlar. Habeşler aynı zamanda büyük papağanlar ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşmalarıyla bilinirler. Her zaman herhangi bir hayvanı, Habeşlerle dikkatli ve yavaşça olmak kaydıyla tanıştırabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK