California Spangled Kedi Cinsi

2038
California Spangled Kedi Cinsi

Bu yazıda neler var?

Hakkında

Bu kedi türünün tarihi ünlü senarist Casey Jr’a dayanmaktadır.  Senarist Afrika’ya yaptığı bir seyahat sırasında insanlar tarafından evcilleştirilen leoparlardan etkilenmiştir. Bunun üzerine leopara benzer bir kedi ırkının çok güzel olabileceğini düşünmüştür. Seyahati sırasında tanıştığı Kenyalı bir bilim adamı ile birlikte çalışarak geleneksel Siyam kedisini ve Ankara kedisini melezleştirerek yeni bir ırk üretmeye çalışmışlardır. Kısa süre sonra ortaya çıkan türün içine British Shorthair kedi cinsini de ekleyerek California Spangled kedi ırkını ede etmişlerdir.  Uzun süren çalışmalar sonucunda bu kedi ırkını etrafa da tanışmış olsa da bu kedi ırkının günümüzdeki sayısı 200 civarı ile sınırlı kalmıştır.

California Spangled Kedi Cinsi Özellikleri

California Spangled kedi cinsinin ağırlığı 5-7 kilogram arasında değişmektedir. Dişilerde bu oran erkek kedilere göre daha az görülebilir. Çok hareketli ve atletik bir yapıya sahip olan bu kedi ırkının küçük veya dar alanlarda olması pek mümkün değildir. Onun bulunduğu evin bile geniş olması çok önemlidir. Etrafta koşmak ve tırmanmak tam ona göre davranışlardır. Çok kolay sıkılan bir karaktere sahip olduğu için eğer oyalanacak bir şeyler bulamazsa evdeki eşyalara yönelebilir. Eşyalar ile uğraşması da eşyalara zarar verme amacı gütmektedir. Etrafında hareketli olan her şey California Spangled kedi ırkının dikkatini çeker. Özellikle kapılar ve yüksek yerler onun ilgi alanıdır. Yüksek dolapların üstünde vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Çocuklarla oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Zaten enerjileri yüksek olduğu için bu sayede aktivite ihtiyaçlarını da karşılarlar. Eğer yavruyken sahiplenirseniz diğer evcil hayvanlar ile de kolaylıkla anlaşabilirler. Fakat küçük olan evcil hayvanlar onlara göre değildir. Avcılık yeteneklerinden dolayı zarar verebilirler.

California Spangled Bakımı

Tüylerinin kısa olmasından dolayı tüylerinin taranma ihtiyaçları çok fazla değildir. Buna rağmen düzenli olarak taranması her kedide olduğu gibi onlar içinde önemlidir. Yılda iki defa mevsim geçişlerinde tüy dökme oranları artabilir. Bu zamanlarda daha fazla tarayarak bunu en aza indirebilirsiniz. Düzenli veteriner ve aşı kontrollerini ihmal etmemek mama ve su kaplarının temizliklerini aksatmamak sağlıklı bir ömür geçirmeleri için önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK