Lykoi Kedi Cinsi

1611
Lykoi Kedi Cinsi

Bu yazıda neler var?

Hakkında

Lykoi kedi cinsi adını Yunacada kurt kelimesinden almaktadır. Dünya üzerindeki en yeni ırklardan biri olan Lykoi kedi cinsinin ücreti de bayağı fazladır. Adından da anlaşılacağı gibi avcılık yeteneği bayağı gelişmiştir. Küçük kurt takma adına sahip olan bu ırk ev ortamına da gayet uyum sağlayacak bir türdür. Bu kedi türü 2017 yılında dernekler tarafından resmen kabul edilmiştir.

Lykoi Kedi Cinsi Özellikleri

Lykoi kedi cinsi ilk olarak ‘011 yılında ortaya çıkmıştır. Doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan bu türün en belirgin özelliğinin tüy yapısının çok az olmasıdır. Tüy yapısı o kadar azdır ki tüysüz bir kediyi andırmaktadır görüntüsü. Yapı olarak orta ve büyük boyutlara sahiptir kaslı fakat ince bir bacak yapısı vardır.

Lykoi kedi cinsi son derece zeki olmasının yanında da meraklı bir hali de vardır. Çok fazla ilgi ve alaka bekleyen bir karaktere sahip değildir. Yalnız başına oyuncaklarıyla da vakit geçirebilir. Fakat insanlarda da bir arada olduğu zaman gayet mutludur. Sevdikleri ve ailesi ile birlikte zaman geçirmek onu mutlu edecektir. Köpeği andıran karakter yapısı ile komutları yerine getirmekten hoşlanan bu kedi cinsi getir götür oyunlarında gayet başarılıdır.

İnsancıl, sevecen ve eğlenceli yapısı ile çocuklar ile çok rahat anlaşmaktadır. Yapısı ile kurta benzese de çocuklar ile arası iyidir. Zekâsı yüksek olan bu kedi türü her türlü oyuna rahatça uyum sağlayabilmektedir. İnsanlar ve çocukların yanı sıra köpekler ile de arası çok iyidir. Özellikle yavruyken beraber büyütülürse ömür boyu sürecek bir dostluğun başlangıcı olabilir.  Fakat yine de yabancı bir evcil hayvan ile ilk defa tanıştırılacaksa dikkat etmeniz her iki taraf için de iyi olacaktır.

Lykoi Kedi Cinsi Bakımı

Tüy yapısının çok seyrek olmasından dolayı derinlemesine bir taranma gerekmemektedir. Nemli biz bezle silinmesi ve seyrek bir tarak ile nazikçe taranması Lykoi cinsi için yeterli olacaktır. Rutin olarak kedinizin mama ve su kaplarının temizlenmesi çok önemlidir. Bunun yanında yaşadığı ortamın da hijyen açısından temiz olması gerekir. Oyuncaklarının da temizlenmesi bu aşamada önemlidir. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasında görülmektedir. Yeni bir ırk olduğu için şuan bilinen kalıtsal bir rahatsızlığı bulunmamaktadır. Sıcak havalarda güneşli yerlerde bulunması tüy yapısından dolayı doğru olmaz. Bağışıklığı açısından besin değeri yüksek mamalar ve düzenli aşı veteriner kontrolleri yapılmalıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK